LOS ANGELES 29. júna (SITA/AFP) - Americký režisér Michael Moore zasadil tvrdú politickú ranu americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi, keď jeho dokumentárny film Fahrenheit 9/11 zlomil všetky rekordy návštevnosti a otriasol americkou politickou scénou. Polemický film zarobil 23,9 milióna dolárov pri svojom debute v kinách Severnej Ameriky, viac ako akýkoľvek iný dokumentárny film v histórii, čo naznačuje tomu, že môže ovplyvniť voličov pred blížiacimi sa novembrovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, uviedli niektorí odborníci.
Dokument kritizuje Busha za vojnu v Iraku a pre údajné porušovanie amerických občianskych práv uprostred vojny proti terorizmu. Zmietol veľkorozpočtovú hollywoodsku konkurenciu a vedie si lepšie, ako sa predpokladalo. Výroba filmu stála šesť miliónov dolárov a ešte pred mesiacom si nemohol nájsť distribútora na americkom trhu, pretože spoločnosť Walt Disney ho odmietla uverejniť. Ide o prvý dokumentárny snímok v histórii, ktorý sa dostal na prvé miesto návštevnosti v amerických kinách. Za prvé tri dni premietania prekonal "Fahrenheit" rekord v počte predaja lístkov v hodnote 21,6 amerických dolárov v kategórii dokumentárnych filmov, ktorý držal rovnako Moorov oscarový snímok Bowling for Columbine.
Moorov film Fahrenheit 9/11 začína Bushovým diskutabilným volebným víťazstvom a pokračuje až k obvineniam z údajných kontaktov medzi Bushom a vplyvnými saudskoarabskými rodinami vrátane rodiny Usámu bin Ládina. Hlavnou témou filmu je ale Bushova odpoveď na útoky z 11. septembra 2001 a následná invázia do Iraku. Moore tvrdí, že Bush využil strach verejnosti na zisk širokej podpory pre nepotrebnú inváziu do Iraku. Kladné aj záporné recenzie filmu však dokument označili zhodne za "propagandu". Moore samotný vyjadril nádej, že film povzbudí ľudí, aby sa v novembri zúčastnili prezidentských volieb.