SME

Popularita Fridy Kahlo vzrastá aj 50 rokov po jej smrti

Mexiko 12. júla (TASR) - Dielo mexickej maliarky Fridy Kahlo, ktoré ju približuje ako zraniteľnú a citlivú ženu, sa päťdesiat rokov po jej smrti stáva ...

Mexiko 12. júla (TASR) - Dielo mexickej maliarky Fridy Kahlo, ktoré ju približuje ako zraniteľnú a citlivú ženu, sa päťdesiat rokov po jej smrti stáva čoraz viac populárnejším.

Počas svojho života bolo Kahlo v rodnej krajine považovaná za tajomnú bytosť, známu búrlivým manželstvom s maliarom-muralistom Diegom Riverom, komunistickými ideálmi a typickými mexickými šatami a šperkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V posledných rokoch však najlepšie vybavené múzeá sveta súperia o kúsky jej umenia. Jej bohémsky životný štýl sa stal predmetom mnohých hier, ako aj hollywoodskeho filmu z roku 2002 s názvom Frida, kde si hlavnú protagonistku zahrala Salma Hayeková.

SkryťVypnúť reklamu

Mexiko si pripomenie 50. výročie jej smrti pripadajúce na 13. júla množstvom výstav, podujatí a novými knihami.

Do jej bývalého domova - Modrého domu v hlavnom meste poznášajú jej prenikavé autoportréty, aby tam usporiadali špeciálnu výstavu. Práve prostredníctvom týchto obrazov sa Kahlo vyrovnávala s autobusovou nehodou, ktorá ju zmrzačila, neskôr nespôsobilosťou mať deti, ako aj so svojím manželstvom s Riverom.

A bol to práve on, kto v roku 1958 premenil Fridin dom na múzeum, z ktorého je dnes jedno z najnavštevovanejších múzeí v Mexiku. Každý rok si viac ako 325.000 ľudí prezrie nádherné záhrady a spálne, kde Frida maľovala a kde aj vo veku 47 rokov zomrela. Pri múzeu sa nachádza aj obchodík so suvenírmi s Fridinou podobizňou.

Práve k výročiu Fridinej smrti sa viaže aj renovácia budovy ako i ďalšie aktivity. Múzeum napríklad začalo katalogizovať viac ako 26.000 listov a iných dokumentov ponachádzaných v dome. Archív by mal byť tiež sprístupnený verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V Mexiku má Frida Kahlo rovnaký status ako ktorýkoľvek národný hrdina. Neďaleko jej Modrého domu sú námestia, na ktorých sa rovnako dobre predávajú potlače, fotografie, tričká s jej podobizňou, ako aj s obrazmi revolučných mexických hrdinov - Pancha Villu a Emiliana Zapatu, či Panny Márie Guadalupskej.

Záujem postupne vzrastá aj o knižky o Fride. Nová kolekcia Fridiných písomností s pera autorky Raquel Tibolovej v súčasnosti figuruje na štvrtom mieste rebríčka najpredávanejších kníh v krajine.

Na mnohých jej obrazoch a písaných dielach možno vidieť, ako sa vyrovnávala s takmer fatálnou nehodou, keď do autobusu, ktorým cestovala, narazil trolejbus. Následkom nárazu mala vtedy polámaných viacero kostí a navyše jej kovová tyč prenikla cez chrbticu a vyšla cez vagínu. Ako 18-ročná bola vtedy na niekoľko mesiacov pripútaná k lôžku a práve vtedy začala maľovať. Hoci sa počas života podrobila viac ako 30 operáciám, neustále žila v bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veku 22 rokov sa vydala za Riveru, ktorý bol o 20 rokov starší. Obaja si pozývali množstvo slávnych hostí z USA a Európy a obaja mali ľúbostné aféry.

"V tých časoch bola jednou mála liberálne zmýšľajúcich žien, ktoré mali kariéru, žili nezávisle, povedali, čo si mysleli, správali sa, ako sa im chcelo a boli oslobodené od sociálnych obmedzení," hovorí Carlos Phillips, riaditeľ múzeá Fridy Kahlo.

Avšak Riverove neustále podvádzanie, vrátane aféry s Fridinou sestrou, podnietili maliarku k jej slávnemu výroku: "V živote som mala dve nehody: prvá bola nehoda trolejbusu a druhá Rivera."

Aj napriek neustálej bolesti je tu však podľa Roberta Muňoza z Mexika niečo, čo k nej Mexičanov priťahovalo - spôsob, akým milovala život aj napriek všetkému utrpeniu.

SkryťVypnúť reklamu

"Mexičania nevedú ľahký život, a tak v určitom zmysle vidíme tragédiu v jej dielach. A hoci sa netrápime takými istými problémami ako ona, vidíme, že bola schopná prekonať tie svoje a sme na to hrdí, ak aj na to, že aj ľudia v iných krajinách o nej vedia a stotožňujú sa s ňou," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu