Tobey Maguire ako Spider Man. FOTO - ITAFILM
Komiks a film vzišli z rovnakých zdrojov. V čase vzniku narážali na rovnaké mantinely technických obmedzení, museli sa vyjadrovať úsporne, v samostatných obrazoch, pričom celok sa dotváral v mysli diváka. Obrázky - kreslené alebo pohyblivé - boli len podkladom na tvorivosť a fantáziu, vyzývali na snívanie. Kreslené príbehy si z obmedzení utvorili prednosť. Dôležité je, ako autori (libretista a výtvarník) nasmerujú čitateľovu imagináciu. To, čo nie je nakreslené, čo sa skrýva v prázdnote medzi jednotlivými políčkami, je rovnako dôležité, ba občas i dôležitejšie ako kresby samy.
Zato film si vybral inú cestu: zvuk, farba, digitálne efekty, 3D - všetko smeruje k čoraz väčšej presvedčivosti obrazu, k doslovnosti. Film nekladie na diváka takmer žiadne nároky. Nenecháva priestor fantázii. Publikum prestalo rozumieť tradičnej filmovej reči. Dnešné filmy motivujú k pasívnemu vnímaniu a prijímaniu, bez aktivizácie divákovej mysle, bez jeho vyčleňovania sa ako indivídua. Vznikli pre masy, utvárajú a formujú masy. Komiks a film dnes, približne sto rokov od svojho vzniku, stoja proti sebe v priamom protiklade.
Komiks sa stal záležitosťou úzkej skupiny intelektuálov, štafetu masovej zábavy prebrali počítačové hry, no prv, ako prišli George Lucas, Steven Spielberg a ich nasledovníci, mali kreslené príbehy predovšetkým v Spojených štátoch milióny nadšených čitateľov. Nástup digitálnych technológií umožňuje filmárom s totálnou presvedčivosťou stvárniť to, čo komiks len naznačoval. Preto žijeme v ére sfilmovaných komiksov.
Ich ambícia je jasná: prilákať čo najviac niekdajších čitateľov kreslených príbehov, no aj tých, ktorí komiksy nikdy nečítali. Z komiksovej klasiky preberajú zvyčajne len príbeh, nie poetiku ani poéziu. Výsledkom sú obrazovo úchvatné, dejovo stereotypné, myšlienkovo a umelecky prázdne snímky. Česť výnimkám (Z pekla, Cesta do záhuby).
Spider Man 2 však reaguje aj na Ameriku v čase jej vojenskej intervencie v Iraku. Peter Parker využíva svoje nadprirodzené schopnosti v prospech ľudstva, na boj proti zločinu. Trpí tým jeho súkromný život, no keď hrdina začne o sebe pochybovať, stráca silu. Zistí, že nemá na výber - musí byť superhrdinom, musí sa obetovať za svet. Amerika vrátane odbornej kritiky šalie nadšením. Ostatný svet vidí Spider Mana 2 ako tuctový hollywoodsky komerčný film, možno dokonca príliš dlhý, s mnohými nudnými pasážami.
Už v čase svojho úsvitu mali komiks i film veľmi blízko k humoru. K skutočnému humoru, kde sa pointa dotvára v mysli publika. Pre tento humor v dnešnej kinematografii niet miesta. V Spider Manovi 2 však nie je miesto na nijaký humor. Patriotizmus je vážny, posvätný, nedotknuteľný.