Ann Arbour 24. júla (TASR) - Filmy premietané v kinách vedia poriadne "zamávať" hormónmi divákov. Zatiaľ čo pri sledovaní romantických snímok stúpa u človeka hladina ženského pohlavného hormónu progesterón, akčné filmy podporujú tvorbu jeho mužského náprotivku testosterónu. Podľa časopisu Hormones and Behavior to zistili americkí vedci z Michiganskej univerzity v Ann Arboure.
V rámci štúdie premietli psychológovia trom skupinám dobrovoľníkov 30-minútové pasáže filmov rôznych žánrov. Prvá skupina si pozrela ukážku romantického filmu Madisonské mosty, druhá videla drámu z prostredia mafie Krstný otec II a tretia dokumentárny film o amazonských dažďových pralesoch. Pred začiatkom premietania a po jeho skončení vedci merali hladinu hormónov v krvi.
Skupina, ktorá videla dokumentárny film sa asi nudila, pretože jej členom sa hladiny hormónov vôbec nezmenili. Pravý opak sa stal v skupine, sledujúcej ľúbostný film: Tu sa nielen značne zvýšila úroveň progesterónu v krvi mužov i žien, ale obe pohlavia cítili väčšiu potrebu opory a nehy. U mužov sa navyše znížilo množstvo testosterónu a tým aj náchylnosť k agresívnemu správaniu.
Na akčný film reagovali muži a ženy úplne odlišne. U mužov, u ktorých bola hladina testosterónu zvýšená už pred pustením ukážky, stúplo množstvo tohto hormónu v krvi ešte raz o 30 percent. U žien hodnoty testosterónu počas sledovania filmu klesali. Dobrovoľníci s utiahnutou povahou sa po akčnom filme cítili nepríjemne.
Podľa hlavného autora štúdie Olivera Schultheissa z toho vyplýva, že nielen rozum, ale aj hormóny sú príčinou toho, prečo sa každému človeku páči iný druh filmov. "Ľudia, ktorí potrebujú mať niekoho po svojom boku, majú radi romantické filmy. Veľmi energickí ľudia uprednostňujú filmy s väčším podielom násilia."