FOTO - COPYRIGHT HENRYK WEIFFENBACH
Umenie ulice, to sú pre nás väčšinou maliari na Montmartri, hudobníci na barcelonskom bulvári Rambla alebo živé sochy v hociktorej metropole. Lille ako európske hlavné mesto kultúry na rok 2004 objavuje však aj novú dimenziu umenia, vystavovaného na obdiv pred obchodmi, vlakovou stanicou alebo na námestí pred operou.
V rámci projektu Métamorphoses sa ulica Faidherbe v centre stala galériou monštier. Nemecký kolektív piatich umelcov samoukov Dead Chickens tu počas júla a augusta predstavuje svoje mechanické príšerky, vyrobené výhradne zo starých elektrospotrebičov a častí motora. Novodobé kovové orloje majú spúšťací mechanizmus, všetky až na jeden sú riadené počítačmi. Skôr zábavné ako hrozivé, hýbu sa podľa hudby, otvárajú obrovské ústa s gigantickými zubami a búchajú svojimi plechovými telami.
"Sú to malé mechanizované divadelné scény," hovorí o lillskej odysei Julie Loi zo skupiny Dead Chickens. Päť kontajnerov prezentuje retrospektívu diel od roku 1986 a Jacquesmart, veľký orloj pozostávajúci zo šesťčlennej strašidelnej rodinky, stojaci na námestí pred Operou, bol vytvorený špeciálne na inštaláciu v Lille.
"Pod korunou zo stromu z oblakov sa postupne všetky kreatúry pridávajú do rytmu udierania a syčania. Tanečnica spieva vysokým hlasom a balansujúc na svojich ôsmich nohách sa otáča, až kým sa neotvorí jej hlava ako škrupinka vajca, za zvuku trumpiet a činel," opisuje svoju víziu Jacquesmarta výtvarník Hannes Heiner. Jeho výroba trvala takmer dva roky, len vyhotovenie polyesterových oblakov zabralo skupine sedem mesiacov.
"Ľudia majú na naše monštrá rôzne názory," vraví Julie. "Sú deti, ktoré odchádzajúc plačú, a sú iné, ktoré plačú, keď odchádzame." Dospelých často šokuje nová predstava krásy. Prepracované monštrá apelujú na vžité predstavy. "Čo je krása? Čo je bytosť?" pýta sa Julie, rada sa pohrávajúc s paradoxmi. "Majú svoju identitu, svoju dušu. Je veľmi pôsobivé ostať sám s nimi v našom Kabinete monštier v Berlíne," vysvetľuje.
Dead Chickens vznikli v roku 1983, dnes sa skladajú z troch výtvarníkov, programátora a fotografa. Začínali ako hudobná skupina, čím ďalej, tým viac však zdokonaľovali svoje dekorácie na pódiu, ktoré nakoniec samy prebrali na seba úlohu umelcov. Dnes sú hviezdami ony, prístroje. A hoci už predtým Dead Chickens tvorili svoje príšery pre priestory pod holým nebom, až v Lille si pätica mohla naplno vychutnať každodenné reakcie rôznorodého publika.
"Nie sme žiadna hororová šou, netvoríme zabijacké monštrá," ubezpečuje Kai Fuhrmann, ktorý sa špecializuje na prácu s kovom.
V Lille zostávajú monštrá strašiť až do 17. augusta, potom ich čaká osemmesačné turné po Francúzsku. DOROTA KRÁKOVÁ, Lille