Ľudovými zvykmi ožila dnes svetoznáma osada Vlkolínec
Ružomberok 1. augusta (TASR) - Ľudovými zvykmi a remeslami ožila dnes svetoznáma osada Vlkolínec pri Ružomberku. Tak tomu býva posledných 13 rokov počas ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ružomberok 1. augusta (TASR) - Ľudovými zvykmi a remeslami ožila dnes svetoznáma osada Vlkolínec pri Ružomberku. Tak tomu býva posledných 13 rokov počas prvej augustovej nedele, keď sa tam uskutočňuje tradičná odpustová slávnosť. Jej súčasťou bola aj dnes slávnostná svätá omša v tamojšom kostole.
O dobrú zábavu návštevníkov pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec sa postarali dnes dedinská folklórna skupina z Liptovskej Lúžnej, ľudoví speváci z Dolného Kubína, tanečníčky z ružomberského klubu dôchodcov s rómskymi tancami.
Lákadlom pre deti bola výstava dobovej hasičskej techniky, ukážky výcviku záchranárskych psov z ružomberskej brigády. K slávnostnej atmosfére vo Vlkolínci prispeli taktiež výtvarní umelci, ktorí vystavovali svoje diela na priedomiach. Spolu s nimi sa tam predstavili aj ľudoví remeselníci ako napríklad rezbári, keramikári, pernikári. Ponúkali svoje výrobky a zaúčali záujemcov do tajomstva ich zhotovovania. Medzi nimi bol aj rezbár z Bieleho Potoka pri Ružomberku Alfréd Šimrák.
Osadu Vlkolínec zapísal do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO Výbor svetového dedičstva dňa 11. decembra 1993 v Kolumbii. Vlkolínec je najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Prvá písomná zmienka o osade je z roku 1376. Založili ju drevorubači a uhliari. Pozoruhodnú architektonickú jednotu tvorí 60 pôvodných stavieb - drevenice a priľahlé hospodárske objekty sú zachovalým obrazom svojráznej, slovenskej, horskej obce. V súčasnosti tam býva 35 ľudí, povedal pre TASR správca Vlkolínca z Mestského úradu v Ružomberku Július Šramo.