Bratislava 26. novembra (TASR) - Pripravovaná bratislavská výstava obrazov svetoznámeho slovenského maliara Kolomana Sokola, ktorý sa 12. decembra dožije 99 rokov, bude na domáce pomery výnimočná. Organizátori verejnosti predstavia polstovky na Slovensku doteraz nevystavovaných a neznámych umeleckých diel zo štetca tohto zakladateľa slovenského výtvarného expresionizmu.
Vernisáž expozície s názvom Koloman Sokol - obrazy prvýkrát vystavené na Slovensku sa uskutoční v utorok v Galérii mesta Bratislavy (GMB) a podľa slov jej riaditeľa Ivana Jančára pôjde o jeden z najvýznamnejších výstavných projektov inštitúcie. Odborný znalec odhadol cenu vystavovaných diel na približne 10,5 milióna korún, pričom 48 obrazov daroval Slovensku samotný autor. Zvyšné dve maľby kúpila pre SR firma Henkel. Po výstave sa všetky práce stanú majetkom Centra Kolomana Sokola, ktoré otvoria najneskôr do umelcových stých narodenín v decembri 2002 v jeho rodnom meste Liptovskom Mikuláši. Šéf liptovskej Galérie Petra Michala Bohúňa Karol Maliňák pred novinármi vyhlásil, že v centre bude inštalovaných približne 100 Kolomanových obrazov a jeho úlohou bude zhromažďovať, spracovávať a publikovať informácie o tomto fenomenálnom umelcovi a jeho žiakoch.
Sokol sa narodil 12. decembra 1902 a postupne študoval na viacerých výtvarných školách pod vedením významných maliarov ako Eugen Krón, Max Švabinský a ďalší. Absolvoval i mnohé zahraničné pobyty vo Francúzsku, v Mexiku, či USA. V roku 1948 sa napokon rozhodol s manželkou Lýdiou emigrovať do Ameriky, kde v štáte Arizona žijú spolu dodnes.
Zatiaľčo v Sokolových maľbách z 50. rokov dominujú mytologické motívy, v 60. rokoch sa už viac venuje meditácii a snovým predstavám. Tvorba 70. rokov je poznačená smrťou jeho obľúbeného psa Samba a preto svoje diela podpisuje týmto pseudonymom. Na plátnach sa tak začínajú objavovať každodenné problémy ľudí.
Sokol je nositeľom viacerých štátnych vyznamenaní a ocenení, napríklad Radu Tomáša Garriqua Masaryka, Ceny ministra kultúry SR za celoživotné dielo, Radu Bieleho dvojkríža a ďalších.
*jkk rč