Locarno 4. augusta (TASR) - Už 57. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Locarne, ktorý je považovaný za jednu zo šestice najvýznamnejších prehliadok svetovej kinematografie súčasnosti, otvoria dnes večer v malebnom meste na švajčiarskom pobreží jazera Lago Maggiore.
Program festivalu je bohatý aj v tomto roku, i keď do 14. augusta premietnu v jeho dejisku namiesto vlaňajších 400 "iba" 250 filmov.
Jedným z vrcholov podujatia by mala byť projekcia filmu Ostrov v ohni (Queimada, 1969) režiséra Gilla Pontecorva, ktorá sa uskutoční na námestí Piazza Grande 7. augusta večer a ktorou organizátori festivalu chcú za účasti 84-ročného režiséra snímky vzdať hold zosnulému velikánovi svetovej kinematografie Marlonovi Brandovi.
Pod holým nebom, na plátne o rozmeroch 26 x 14 metrov premietnu na rovnakom námestí v svetovej premiére film Dogora francúzskeho režiséra Patrica Leconta, ale aj novinku Volkera Schlöndorffa Der neunte Tag, ktorá zažila premiérovu projekciu iba nedávno v priebehu Mníchovských filmových slávností.
V súťažnej sekcii festivalu, v ktorej sa bude rozhodovať o laureátoch Zlatého leoparda a ďalších ocenení, si zmeria sily pestrá paleta 18 filmov zo 17 krajín. Medzinárodnej porote festivalu, ktorý už tradične navštevujú početné celebrity zo sveta šoubiznisu, ekonomiky i politiky, bude predsedať švajčiarsky kameraman René Burri.
Prvý laureát festivalu je už známy. Taliansky režisér Ermanno Olmi, ktorého novinka Cantando dietro i paraventi v hlavnej úlohe s Budom Spencerom mala premiéru na Berlinale, si v Locarne prevezme čestného Zlatého leoparda za celoživotné dielo.
Početné špičkové diela figurujú v zozname 91 snímok mimosúťažnej sekcie Newsfront, ktorá bude venovaná žurnalizmu v najrôznejších podobách. V rámci nej premietnu napríklad filmy ako Občan Kane Orsona Wellesa (považovaný filmovými kritikmi za jeden z najlepších, ak nie vôbec najlepší film všetkých čias), Všetci prezidentovi muži režiséra Alana J. Pakulu o novinároch, ktorí spustili v USA aféru Watergate a nepriamo tak zavinili pád prezidenta Richarda Nixona, Stratená česť Kathariny Blumovej podľa románu Heinricha Bölla a v réžii Volkera Schlöndorffa, Dreyfusova aféra, mimoriadne úspešné spracovanie skutočného prípadu v réžii Georgea Méliésa (1861-1938), či debut amerického filmára Michaela Moora Roger & Me.
V ďalšej mimosúťažnej sekcii Otvorené dvere, ktorej cieľom je umožniť kontakty tvorcov istého regiónu s producentmi medzinárodného rangu, sa pozornosť sústredí tentoraz na Laos, Vietnam a Kambodžu. Medzi vybranými príspevkami tu figurujú aj práce kambodžského panovníka Norodoma Sihanuka.
Vlani, keď festivalové projekcie navštívilo rekordných takmer 190.000 nadšencov filmového umenia, si víťazstvo v podobe hlavnej ceny festivalu - Zlatého leoparda odniesla pakistansko-francúzsko-nemecká koprodukčná snímka Chamoš Pani (s anglickým názvom Silent Water) režiséra Sabihu Sumara. Najviac ocenení, vrátane cien za najlepší ženský i mužský herecký výkon a osobitnej ceny poroty, získala však práca rumunského tvorcu Calina Netzera Maria.