BRATISLAVA - Včera večer sa začal medzinárodný filmový festival v Locarne. Oproti poslednému ročníku sa jeho program zúži, premietne sa len 250 filmov (v roku 2003 ich bolo takmer štyristo), v súťažnej sekcii bude porota hodnotiť sedemnásť filmov z 18 krajín.
Najväčšia retrospektíva festivalu - Newsfront - je venovaná novinárom na filmovom plátne. Medzi takmer stovkou takto ladených filmov je niekoľko klasík: Občan Kane od Orsona Wellesa (1941), Dreyfusova aféra od Georgea Meliesa (1899), Všetci prezidentovi muži Alana J. Paculu (1976), ale aj prvý film Michaela Moora Roger a ja (1989).
Na námestí Piazza Grande sa v sobotu premietne film režiséra Gilla Pontecorva Ostrov v ohni (1969), čím chcú organizátori vzdať hold Marlonovi Brandonovi, ktorý zomrel minulý mesiac.
Do sekcie Súčasní filmári, kde sú zaradené dokumenty i hrané filmy, ktoré sú výsledkom experimentu s filmovou formou, bol zaradený aj český film Český sen. Jeho autori Vít Klusák a Filip Remunda sa minulý rok prezliekli za manažérov a spolu s renomovanou reklamnou agentúrou pripravili a zrealizovali kampaň k otvoreniu nového obchodného domu Český sen. Tá zahŕňala televízne a rozhlasové šoty, plagáty, letáky, inzerciu v tlačených médiách i internetovú stránku nového hypermarketu. Celú kampaň i otvorenie obchodu zdokumentovali. V Čechách sa na film vyskytli aj nepriaznivé ohlasy, autori boli obvinení z manipulácie ľudí. Devätnásť percent obyvateľov vraj doteraz nepochopilo, že hypermarket Český sen bol len mystifikáciou. Film Klusáka a Remundu sa do našich kín dostane na jeseň. (tasr, čtk)