
Na Nexte vystúpi aj formácia Konk Pack. FOTO - NEXT
Podobné netradičné dramaturgické smerovanie majú napríklad festivaly Alternativa v Prahe, Konfrontationen v Nickelsdorfe či Audio Art v Krakove. Podstatnou podmienkou pri výbere účinkujúcich je aktuálny album. „Je to festival aktuálnej hudby, všetci účinkujúci majú niečo nové, čerstvé, s čím sa prídu prezentovať,“ hovorí jeden z organizátorov festivalu Next Oliver Rehák, redaktor 3/4 Revue.
Slovensko sa na Nexte nepredstaví. Oliver Rehák: „Nie je to zámer. Tento rok sme však nenašli žiadneho slovenského umelca, ktorý by mal niečo nové a zaujímavé.“ Prirovanie tohto druhu hudby k nezávislému filmu sedí na Slovensku aj v inom zmysle: „Okrem pár študentov, ktorí nakrútili filmy premietané aj v zahraničí, sa toho vo filme veľa nedeje a to isté platí aj o novej hudbe,“ dodáva.
Žánrový záber festivalu je široký, dokonca naň neexistuje ani spoločný výraz: „Okrem nepreložiteľného anglického spojenia advanced music sme na to nenašli označenie,“ hovorí Rehák. „Neorientujeme sa len na džez, improvizovanú hudbu či etno štýl, hoci účinkujúci práve z týchto žánrov vychádzajú. Najväčšie zastúpenie tu bude mať hudba, ktorej základným princípom je improvizácia.“
Rakúšania Hinteregger a Siewert hrajú hudbu medzi elektronikou a modernou klasikou, na festivale ich doplní režisérka Billy Roiszová videoprojekciou. Anglicko-nemecké trio Konk Pack netradične narába s gitarou, analógovým syntetizátorom a bicími. Švajčiari Koch a Zimmerlin kombinujú džez a klasiku. Formácia Zakarya z Francúzska hrá nový klezmer, vydáva v edícii radical jewish music.
Doba na podobné festivaly bola podľa Reháka priaznivejšia hneď po revolúcii, no stále publikum sa pomaly vytvára: „Vo svete tvoria publikum starí fanúšikovia undergroundu a bigbítu až po priaznivcov VJ-ingu a DJ-ingu.“