Jonáš Karásek: Balance FOTO - ARCHÍV BGE
Medzinárodný projekt bilbordových galérií, ktorý sa zrodil na Slovensku, dotvára európske mestáPlocha veľkorozmerných bilbordov je priestor, na ktorom sa zviditeľní všetko. Naše oko aj myseľ sú už dlho zvyknuté na to, na čo sme pred revolúciou a krátko po nej po očku poškuľovali u našich západných susedov a spolu s reklamami na rakúskych televíznych kanáloch s dávkou utajovaného obdivu hltali. Farba a slovo ponúkajúce vysnený raj sa však rýchlo stali všednou realitou súčasných miest a výpadoviek.
Súčasť umenia verejných priestranstiev
Rozmery, dostupnosť, komunikácia sú vlastnosti, ktoré bilbordy ponúkajú ako obchodný artikel. Zároveň sú vlastnosťami lákajúcimi k umeleckej prezentácii. Takzvaný public art pracuje s verejným priestorom ako s výstavným priestorom galérie. Privlastňuje si verejne prístupné miesta, medzi ktoré patria ulice, parky, námestia a s nimi spojené objekty. Samolepku ako formu public artu môžete nalepiť hocikam. Na pouličnú lampu, autobusovú zastávku.
Prostredím pre public artových umelcov sa stávajú aj nákupné strediská či železničné stanice, teda všetko, kde je vhodný priestor na komunikáciu s verejnosťou. Väčšina prác public artových umelcov pracuje s témami, ktoré reagujú na aktuálnu politickú, sociálnu či kultúrnu situáciu v danej krajine. Ich odkaz sa dostáva širokému publiku, ktoré denne prechádza okolo.
Billboard Gallery Europe
Vytvoriť galériu, ktorá by prezentovala súčasné európske umenie práve na bilbordoch, bola myšlienka, ktorá vzišla na Slovensku. Počiatky Billboart Gallery Europe (BGE) siahajú do roku 2002, kedy sa v Bratislave uskutočnila aj medzinárodná konferencia Public art. "Naším cieľom je vytvoriť funkčnú sieť bilbordových galérií v celej Európe," hovorí pre SME generálna koordinátorka Mira Keratová, "a hlavnou ideou celého projektu je živý network".
Európska sieť umenia
Toto leto sa koná druhá výročná výstava galérie. Do projektu sa po verejnej výzve prihlásili stovky umelcov z celej Európy. Rada kurátorov zo zúčastnených zemí vybrala víťazné projekty, ktoré tento rok predstavujú mená Rhona Byrne z Írska, Roland Farkas a Jonáš Karásek zo Slovenska, Gordana Andelic Galic z Bosny a Hercegoviny a skupina umelcov z Rakúska a Juhoslávie Borjana Ventzislavova, Miroslav Nicic a Mladen Penev. Bilbordy s prácami umelcov hostí vo svojich najrušnejších častiach jedenásť európskych miest - Belehrad, Bratislava, Budapešť, Iasi, Jerevan, Praha, Tbilisi, Varšava, Viedeň, Vilnius a Záhreb.
Bilbordová galéria sa v súčasnosti prezentuje najmä v hlavných mestách. Organizátori by projekt radi rozšírili aj do ďalších miest na Slovensku, avšak nedostatok financií im neumožňuje prezentáciu ani vo väčšom počte v Bratislave. Vďaka organizáciám s uvedomelým prístupom k súčasnému slovenskému umeniu, ako v tomto prípade Akzent Media a Repro Bittner, projekt bilbordovej galérie vystavuje na plochách v tomto meste v štyroch lokalitách. Bilbordy s umením nájdete na Šancovej ulici, na Patrónke, na Americkom námestí a v podhradí.
Bilbordy sú našimi oknami komunikácie
Pre SME hovorí jedna z vystavujúcich umelkýň Rhona Byrne z Dublinu.
Čím vás zaujal BGE projekt?
"Myslím si, že spojiť rôzne mestá a kultúry cez public artové projekty je veľmi zaujímavá myšlienka. Navyše, pre mňa ako umelca zároveň veľká možnosť vystavovať univerzálne a ikonické obrazy v toľkých mestách s takým rôznym publikom."
Na čo sa zameriava konkrétne vaša práca?
"V súčasnosti moja práca skúma urbanistickú existenciu a skúsenosť každodennného života, smerujúca k hlbším psychologickým ideálom. Zaoberám sa sociálnym kontextom a spôsobmi zvyčajne zodpovedajúcimi špecifickému prostrediu."
Aký je váš názor na tento typ výstavy?
"Myslím si, že bilbord vo verejnej doméne bol a stále je zaujímavou platformou na vystavovanie umenia, pretože zasahuje široké a rôznorodé publikum."
Nie sú dnes ľudia v mestách presýtení obrazovým a informačným tlakom, ktorý utvárajú bilbordy?
"Je ťažké ignorovať fakt, že bilbord ako umelecká platforma súťaží so svetovou reklamou a s ňou spojeným komercionalizmom a takýmto verejným čítaním. Použitie fotografie a grafického dizajnu má silné väzby k umeniu aj k reklame a súhlasím, že ľudia môžu byť proti tomuto typu komunikácie imúnni. Ale ja vidím bilbord ako verejne prístupný formát. Svojou veľkosťou a dizajnom je súčasťou nášho urbanistického prostredia a existencie. Je našimi oknami komunikácie."
Rhona Byrne: Affinity. FOTO - ARCHÍV BGE