VIEDEŇ

Najstaršie bájne zviera Viedne je bazilišok v studniUrčité miesta vo Viedni považovali obyvatelia mesta za zvláštne, poukazovali na to rôzne povesti a dávne udalosti, ktoré nemali upadnúť do zabudnutia. Na týchto miestach sú aj dnes viditeľné znaky, ...

Najstaršie bájne zviera Viedne je bazilišok v studniUrčité miesta vo Viedni považovali obyvatelia mesta za zvláštne, poukazovali na to rôzne povesti a dávne udalosti, ktoré nemali upadnúť do zabudnutia. Na týchto miestach sú aj dnes viditeľné znaky, napríklad obraz baziliška (na snímke) , palica v železe alebo tkáčka na kríži. Autori výstavy Magické miesta vybrali 14 magických miest vo Viedni a jej okolí a k tomu 20 povestí o nich. Na mnohé povesti a symboly sa časom zabudlo alebo boli premiestnené. Výstava vo viedenskom múzeu v Hermesovej vile nám tieto miesta pripomína.

* Napríklad palica v železe, ktorej pôvodný význam sa napriek rozsiahlym vedeckým výskumom dodnes nepodarilo presne určiť, je znakom cechu zámočníkov a do 18. storočia bola označovaná za mýtický stred mesta, za pupok Viedne.

* Dóm sv. Štefana býval údajne centrom stretnutí najrôznejších diablov - Springinkerla, Spirifankerla a Luziferla, ktorých uväznili jedného dňa do dodnes zachovanej klietky na severnej strane Dómu. Traja tattermani, ako ich tiež nazývali, však medzičasom opäť zmizli.

* K najstarším povestiam vo Viedni patrí rozprávanie o baziliškovi, ktorý prinášal nešťastie a od roku 1212 prebýval v hlbokej studni blízko Heiligenkreuzhofu. Dnes ho pripomína znak na dome na ulici Schönlaterngasse.

Hermesovu vilu nájdete pri viedenskej zoologickej záhrade Lainzer Tiergarten. Otvorená je od utorka do nedele od 10.00 do 18.00. Vstupné je 4 eurá, ale ak prídete v piatok predpoludním od 9.00 do 12.00, máte výstavu zdarma, 26. októbra je vstup na výstavu taktiež voľný.

Vstupenka na výstavu v Hermesovej vile oprávňuje navštíviť tajomnú kaplnku Virgila dvanásť metrov pod námestím Stephansplatz a fresky na ulici Tuchlaben 19 - nástenné maľby zo začiatku 15. storočia. Výstava Magické miesta potrvá do 21. novembra. Do Hermesovej vily sa dostanete metrom U4 - Hietzing, potom autobusmi 60 a 62 na ulicu Hermesstraße.

Tapisérie predstavujú Tobiášov príbehV pondelok sprístupní Umeleckohistorické múzeum vo Viedni svojim návštevníkom flámsku tapisériu zo 16. storočia.

Série tapisérií boli obľúbené v období renesancie. Vynikajúcej kvality boli najmä výrobky bruselských manufaktúr a od návrhára Barenta van Orleyho, ktorý prijal ako jeden z prvých flámskych umelcov talianske impulzy a zaviedol typický monumentálny štýl.

Aj vystavená séria scén z Knihy Tobiáš sa pripisuje tomuto umelcovi, patrí do fondu Umeleckohistorického múzea a má typické znaky tapisérií z prvej polovice 16. storočia. V ôsmich monumentálnych dielach stvárňuje tapiséria príbeh Tobiáša. Ten sa vysťahuje v sprievode archanjela Rafaela, aby zaplatil dlhy za svojho otca, ktorý oslepol. Na nebezpečnej ceste získava za ženu Sáru a následne vylieči svojho otca zo slepoty.

Po vyčistení a viacročnej konzervácii bude táto tapiséria prístupná verejnosti v Rakúsku po prvýkrát až do 17. októbra. Umeleckohistorické múzeum na Námestí Márie Terézie je otvorené od utorka do nedele v čase od 10.00 do 18.00. Vstupné je 10 eur vrátane audiosprievodcu, rodinná vstupenka stojí 20 eur.

Umelec Schiele a jeho podporovateľ RoesslerVzťah rakúskeho umeleckého fenoménu počiatku 20. storočia Egona Schieleho (1890 - 1918) a jeho podporovateľa Arthura Roesslera je stredobodom pozornosti výstavy vo Viedenskom múzeu Wien Museum . Výstava pod názvom "Schiele a Roessler. Umelec a jeho podporovateľ. Umenie a networking na počiatku 20. storočia" prezentuje Roesslerovu zbierku, významné diela Schieleho, ako i práce ďalších rakúskych majstrov vtedajšieho obdobia, napr. Gustava Klimta, Maxa Oppenheimera, Alfreda Kubina, Carryho Hausera.

Žurnalista a zberateľ umenia Arthur Roessler je považovaný za objaviteľa rakúskeho expresionistu Egona Schieleho. Počas ich desaťročného priateľstva, ukončeného náhlou smrťou umelca, Roessler neznámeho umelca podporoval v každom smere. Sprostredkovával mu obchodníkov a zberateľov umenia, pracoval ako manažér a agent, dohadzoval objednávky na portréty, rokoval a staral sa o jeho výstavy. Predovšetkým prostredníctvom publikačnej činnosti upútaval pozornosť na dielo Schieleho. Roessler motivoval mladého umelca, aby tvoril obrazy a grafiky malých formátov, ktoré sa dali dobre predávať predovšetkým na nemeckom trhu. Z tohto obdobia od roku 1910 pochádza i Roesslerova zbierka Schieleho diel, toho času najvzácnejšia za obdobia života umelca. Medzi vystavenými prácami sa nachádza i portrét Arthura Roesslera z roku 1910 (na snímke). Zbierka zahŕňa okolo 1400 umeleckých diel, ktorú Roessler v roku 1955 spolu so svojimi 70 publikovanými knihami venoval mestu Viedeň.

Výstava vo Viedenskom múzeu neprezentuje len významné maliarske práce Egona Schieleho z Roesslerovej pozostalosti a vzťah maliara a podporovateľa, ale zároveň poukazuje i na význam počiatočného networkingu v umelecko-zberateľskom svete na počiatku 20. storočia.

Wien Museum na námestí Karlsplatz je otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 18.00.

Letné nádvorie MuseumsQuartieru

Rozľahlé nádvorie komplexu múzeí Museums Quartier je obľúbeným letným miestom stretnutí a oddychu domácich Viedenčanov, ale i návštevníkov metropoly.

Nevšedná zmes architektúry múzeí, prepojená s centrálnym nádvorím, ponúka i toto leto príjemný oddych a zábavu. Až do 30. septembra si návštevníci okrem návštev umeleckých inštitúcií Leopoldovho múzea, Kunsthalle, Múzea moderného umenia MUMOK, TanzQuartieru, detského múzea ZOOM či Centra architektúry môžu posedieť i poležať na zvláštnych exteriérových, doružova ladených kreslách - ležadlách z dielne architektov Anny Popelkovej a Georga Poduschku. Rozmanitá ponuka kaviarní a reštaurácií - Café, Resturant Halle, Café Leopold a Kantína - dopĺňajú letnú náladu.

Nádvorie MuseumsQuartieru v lete, to je detský program, literárne večery, bowlingové dráhy pod holým nebom či víkendové večerné diskdžokejské sety pod názvom Weekend Sounds v prezentácii rádia FM4. Aj začiatočníci hry pentag si zdarma môžu vyskúšať svoju šikovnosť každý štvrtok a piatok podvečer.

Ďalšou letnou špecialitou MuseumsQuartieru sú dlhé večery umenia. Pod názvom Art Night im MQ si návštevníci za špeciálnu cenu lístku v hodnote 9 eur môžu každý druhý štvrtok v mesiaci prezrieť Leopoldovo múzeum, MUMOK a Kunsthalle a to až do konca septembra. Navyše majú zabezpečený i odborný výklad vo všetkých troch muzeálnych inštitúciách.

HUDBA - ROCK, POP,

DŽEZ, ETNO

Café Concerto, Lerchenfeld Gürtel

27. 8. DJ Andreas Lindermayr o 22.00

31. 8. Jazz-Session: Paul Öller o 21.00

2. 9. Ena o 21.00

Flex, Höhe Schottenring

27. 8. The Great Return of Underground Rock o 23.00

28. 8. Live: After Ego o 23.00

30. 8. DJ Pandora o 23.00

31. 8. Chriss, Jankec, Newl o 22.30

Joe Zawinul's Birdland, hotel Vienna, Stadtpark

do 28. 8. Quadro Nuevo o 21.00

od 31. 8. Randy Weston o 21.00

Jazzland, Franz-Josefs-Kai 29

27. a 28. 8. Barbara Dennerlein o 21.00

30. a 31. 8. Mojo Blues Band o 21.00

1. 9. Caoba o 21.00

2. 9. Jazz Orchestra Vienna o 21.00

MuseumsQuartier, Museumsplatz 1

30. 8. a 1. 9. Hubert von Goisern "Trad Tour 2004" o 19.30

Passage, Burgring

27. 8. Dancefloor & Housemusic o 22.00

28. 8. Sunshine Club o 22.00

1. 9. Club Cosmopolitan o 20.00

2. 9. After Eight: House & Classics o 20.00

PORGY & BESS, Riemergasse 11

29. 8. - 2. 9. Wolfgang Reisinger, Dave Liebman, Marc Ducret, Wolfgang Mitterer, Jean-Paul Celea, Matthew Garrison o 21.00

WUK, Währinger Strasse 59

27. 8. H.A.P.P.Y light o 20.00

28. 8. Subotron summer breaks o 20.00

30. 8. Cream hip-hop o 20.00

31. 8. Summerdecks o 20.00

VYBRANÉ VÝSTAVY

Westlicht, Westbahnstrasse 40

od 2. 9. World Press Photo 2004

Albertina, Albertinaplatz 1

do 29. 8. Pop Art & Minimalizmus

do 10. 10. Michelangelo a jeho obdobie

Prírodovedné múzeum, Maria-Theresien-Platz

do 31. 8. Čarovné morské záhrady

Leopoldovo múzeum, Museumsplatz 1

do 20. 9. Francisco de Goya

Kunst Haus Wien, Untere Weissgerberstrasse 13

do 26. 9. Niki de Saint Phalle

Wien Museum Karlsplatz

do 10. 10. Schiele a Roessler. Umelec a jeho podporovateľ. Umenie a networking na počiatku 20. storočia

Židovské múzeum mesta Viedeň, Dorotheergasse 11

do 31. 10. Viedeň, mesto židov. Svet tety Jolesovej

MUMOK - Múzeum moderného umenia, Museumsplatz 1

do 31. 10. Mike Kelly - Tajomné

Lichtensteinské múzeum, Fürstengasse 1

do 7. 11. Klaiscizmus a biedermeier

Wien Museum Hermesvilla, Lainzer Tiergarten

do 1. 11. Chic - dámska móda 20. storočia

do 21. 11. Magické miesta. Viedenské ságy a mýty

Program na víkend

26. 8. Literárny večer so Xavierom Byerom

"Weekend Sounds" s FM4:

27. 8. D.B.H. (goalgetter/total chaos)

28. 8. Bonanza Soundsystem presents: derek foreal + mr.guan + luis figueroa

29. 8. PLAY-FM.NET presents: very special summer surprise

pripravila compress - Kancelária mesta Viedeň

Najčítanejšie na SME Kultúra


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 328
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 300
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 9 729
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 7 759
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 027
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 380
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 312
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 228
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 152
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 334

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.

Neprehliadnite tiež

Zomrela hrdinka knihy Mengeleho dievča. Porazila nacizmus, keď sa jej narodili deti

Viola Fischerová stihla zažiť pocit, že patrí tam, kde sa narodila.

Ľudia si myslia, že videli Twin Peaks. Mnohí sa mýlia

David Lynch radí, čo urobiť pred tým, ako si pustíte seriál.

Hviezda Pohody Alt-J pre SME: Nerozumiete našej hudbe? Tak to má byť

Do Trenčína príde jedna z najúspešnejších mladých kapiel.