SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

VIEDEŇ

Najstaršie bájne zviera Viedne je bazilišok v studniUrčité miesta vo Viedni považovali obyvatelia mesta za zvláštne, poukazovali na to rôzne povesti a dávne udalosti, ktoré nemali upadnúť do zabudnutia. Na týchto miestach sú aj dnes viditeľné znaky, ...

Najstaršie bájne zviera Viedne je bazilišok v studniUrčité miesta vo Viedni považovali obyvatelia mesta za zvláštne, poukazovali na to rôzne povesti a dávne udalosti, ktoré nemali upadnúť do zabudnutia. Na týchto miestach sú aj dnes viditeľné znaky, napríklad obraz baziliška (na snímke) , palica v železe alebo tkáčka na kríži. Autori výstavy Magické miesta vybrali 14 magických miest vo Viedni a jej okolí a k tomu 20 povestí o nich. Na mnohé povesti a symboly sa časom zabudlo alebo boli premiestnené. Výstava vo viedenskom múzeu v Hermesovej vile nám tieto miesta pripomína.

Skryť Vypnúť reklamu

* Napríklad palica v železe, ktorej pôvodný význam sa napriek rozsiahlym vedeckým výskumom dodnes nepodarilo presne určiť, je znakom cechu zámočníkov a do 18. storočia bola označovaná za mýtický stred mesta, za pupok Viedne.

* Dóm sv. Štefana býval údajne centrom stretnutí najrôznejších diablov - Springinkerla, Spirifankerla a Luziferla, ktorých uväznili jedného dňa do dodnes zachovanej klietky na severnej strane Dómu. Traja tattermani, ako ich tiež nazývali, však medzičasom opäť zmizli.

* K najstarším povestiam vo Viedni patrí rozprávanie o baziliškovi, ktorý prinášal nešťastie a od roku 1212 prebýval v hlbokej studni blízko Heiligenkreuzhofu. Dnes ho pripomína znak na dome na ulici Schönlaterngasse.

Hermesovu vilu nájdete pri viedenskej zoologickej záhrade Lainzer Tiergarten. Otvorená je od utorka do nedele od 10.00 do 18.00. Vstupné je 4 eurá, ale ak prídete v piatok predpoludním od 9.00 do 12.00, máte výstavu zdarma, 26. októbra je vstup na výstavu taktiež voľný.

Skryť Vypnúť reklamu

Vstupenka na výstavu v Hermesovej vile oprávňuje navštíviť tajomnú kaplnku Virgila dvanásť metrov pod námestím Stephansplatz a fresky na ulici Tuchlaben 19 - nástenné maľby zo začiatku 15. storočia. Výstava Magické miesta potrvá do 21. novembra. Do Hermesovej vily sa dostanete metrom U4 - Hietzing, potom autobusmi 60 a 62 na ulicu Hermesstraße.

Tapisérie predstavujú Tobiášov príbehV pondelok sprístupní Umeleckohistorické múzeum vo Viedni svojim návštevníkom flámsku tapisériu zo 16. storočia.

Série tapisérií boli obľúbené v období renesancie. Vynikajúcej kvality boli najmä výrobky bruselských manufaktúr a od návrhára Barenta van Orleyho, ktorý prijal ako jeden z prvých flámskych umelcov talianske impulzy a zaviedol typický monumentálny štýl.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj vystavená séria scén z Knihy Tobiáš sa pripisuje tomuto umelcovi, patrí do fondu Umeleckohistorického múzea a má typické znaky tapisérií z prvej polovice 16. storočia. V ôsmich monumentálnych dielach stvárňuje tapiséria príbeh Tobiáša. Ten sa vysťahuje v sprievode archanjela Rafaela, aby zaplatil dlhy za svojho otca, ktorý oslepol. Na nebezpečnej ceste získava za ženu Sáru a následne vylieči svojho otca zo slepoty.

Po vyčistení a viacročnej konzervácii bude táto tapiséria prístupná verejnosti v Rakúsku po prvýkrát až do 17. októbra. Umeleckohistorické múzeum na Námestí Márie Terézie je otvorené od utorka do nedele v čase od 10.00 do 18.00. Vstupné je 10 eur vrátane audiosprievodcu, rodinná vstupenka stojí 20 eur.

Umelec Schiele a jeho podporovateľ RoesslerVzťah rakúskeho umeleckého fenoménu počiatku 20. storočia Egona Schieleho (1890 - 1918) a jeho podporovateľa Arthura Roesslera je stredobodom pozornosti výstavy vo Viedenskom múzeu Wien Museum . Výstava pod názvom "Schiele a Roessler. Umelec a jeho podporovateľ. Umenie a networking na počiatku 20. storočia" prezentuje Roesslerovu zbierku, významné diela Schieleho, ako i práce ďalších rakúskych majstrov vtedajšieho obdobia, napr. Gustava Klimta, Maxa Oppenheimera, Alfreda Kubina, Carryho Hausera.

Skryť Vypnúť reklamu

Žurnalista a zberateľ umenia Arthur Roessler je považovaný za objaviteľa rakúskeho expresionistu Egona Schieleho. Počas ich desaťročného priateľstva, ukončeného náhlou smrťou umelca, Roessler neznámeho umelca podporoval v každom smere. Sprostredkovával mu obchodníkov a zberateľov umenia, pracoval ako manažér a agent, dohadzoval objednávky na portréty, rokoval a staral sa o jeho výstavy. Predovšetkým prostredníctvom publikačnej činnosti upútaval pozornosť na dielo Schieleho. Roessler motivoval mladého umelca, aby tvoril obrazy a grafiky malých formátov, ktoré sa dali dobre predávať predovšetkým na nemeckom trhu. Z tohto obdobia od roku 1910 pochádza i Roesslerova zbierka Schieleho diel, toho času najvzácnejšia za obdobia života umelca. Medzi vystavenými prácami sa nachádza i portrét Arthura Roesslera z roku 1910 (na snímke). Zbierka zahŕňa okolo 1400 umeleckých diel, ktorú Roessler v roku 1955 spolu so svojimi 70 publikovanými knihami venoval mestu Viedeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstava vo Viedenskom múzeu neprezentuje len významné maliarske práce Egona Schieleho z Roesslerovej pozostalosti a vzťah maliara a podporovateľa, ale zároveň poukazuje i na význam počiatočného networkingu v umelecko-zberateľskom svete na počiatku 20. storočia.

Wien Museum na námestí Karlsplatz je otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 18.00.

Letné nádvorie MuseumsQuartieru

Rozľahlé nádvorie komplexu múzeí Museums Quartier je obľúbeným letným miestom stretnutí a oddychu domácich Viedenčanov, ale i návštevníkov metropoly.

Nevšedná zmes architektúry múzeí, prepojená s centrálnym nádvorím, ponúka i toto leto príjemný oddych a zábavu. Až do 30. septembra si návštevníci okrem návštev umeleckých inštitúcií Leopoldovho múzea, Kunsthalle, Múzea moderného umenia MUMOK, TanzQuartieru, detského múzea ZOOM či Centra architektúry môžu posedieť i poležať na zvláštnych exteriérových, doružova ladených kreslách - ležadlách z dielne architektov Anny Popelkovej a Georga Poduschku. Rozmanitá ponuka kaviarní a reštaurácií - Café, Resturant Halle, Café Leopold a Kantína - dopĺňajú letnú náladu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nádvorie MuseumsQuartieru v lete, to je detský program, literárne večery, bowlingové dráhy pod holým nebom či víkendové večerné diskdžokejské sety pod názvom Weekend Sounds v prezentácii rádia FM4. Aj začiatočníci hry pentag si zdarma môžu vyskúšať svoju šikovnosť každý štvrtok a piatok podvečer.

Ďalšou letnou špecialitou MuseumsQuartieru sú dlhé večery umenia. Pod názvom Art Night im MQ si návštevníci za špeciálnu cenu lístku v hodnote 9 eur môžu každý druhý štvrtok v mesiaci prezrieť Leopoldovo múzeum, MUMOK a Kunsthalle a to až do konca septembra. Navyše majú zabezpečený i odborný výklad vo všetkých troch muzeálnych inštitúciách.

HUDBA - ROCK, POP,

DŽEZ, ETNO

Café Concerto, Lerchenfeld Gürtel

27. 8. DJ Andreas Lindermayr o 22.00

31. 8. Jazz-Session: Paul Öller o 21.00

Skryť Vypnúť reklamu

2. 9. Ena o 21.00

Flex, Höhe Schottenring

27. 8. The Great Return of Underground Rock o 23.00

28. 8. Live: After Ego o 23.00

30. 8. DJ Pandora o 23.00

31. 8. Chriss, Jankec, Newl o 22.30

Joe Zawinul's Birdland, hotel Vienna, Stadtpark

do 28. 8. Quadro Nuevo o 21.00

od 31. 8. Randy Weston o 21.00

Jazzland, Franz-Josefs-Kai 29

27. a 28. 8. Barbara Dennerlein o 21.00

30. a 31. 8. Mojo Blues Band o 21.00

1. 9. Caoba o 21.00

2. 9. Jazz Orchestra Vienna o 21.00

MuseumsQuartier, Museumsplatz 1

30. 8. a 1. 9. Hubert von Goisern "Trad Tour 2004" o 19.30

Passage, Burgring

27. 8. Dancefloor & Housemusic o 22.00

28. 8. Sunshine Club o 22.00

1. 9. Club Cosmopolitan o 20.00

2. 9. After Eight: House & Classics o 20.00

PORGY & BESS, Riemergasse 11

Skryť Vypnúť reklamu

29. 8. - 2. 9. Wolfgang Reisinger, Dave Liebman, Marc Ducret, Wolfgang Mitterer, Jean-Paul Celea, Matthew Garrison o 21.00

WUK, Währinger Strasse 59

27. 8. H.A.P.P.Y light o 20.00

28. 8. Subotron summer breaks o 20.00

30. 8. Cream hip-hop o 20.00

31. 8. Summerdecks o 20.00

VYBRANÉ VÝSTAVY

Westlicht, Westbahnstrasse 40

od 2. 9. World Press Photo 2004

Albertina, Albertinaplatz 1

do 29. 8. Pop Art & Minimalizmus

do 10. 10. Michelangelo a jeho obdobie

Prírodovedné múzeum, Maria-Theresien-Platz

do 31. 8. Čarovné morské záhrady

Leopoldovo múzeum, Museumsplatz 1

do 20. 9. Francisco de Goya

Kunst Haus Wien, Untere Weissgerberstrasse 13

do 26. 9. Niki de Saint Phalle

Wien Museum Karlsplatz

do 10. 10. Schiele a Roessler. Umelec a jeho podporovateľ. Umenie a networking na počiatku 20. storočia

Skryť Vypnúť reklamu

Židovské múzeum mesta Viedeň, Dorotheergasse 11

do 31. 10. Viedeň, mesto židov. Svet tety Jolesovej

MUMOK - Múzeum moderného umenia, Museumsplatz 1

do 31. 10. Mike Kelly - Tajomné

Lichtensteinské múzeum, Fürstengasse 1

do 7. 11. Klaiscizmus a biedermeier

Wien Museum Hermesvilla, Lainzer Tiergarten

do 1. 11. Chic - dámska móda 20. storočia

do 21. 11. Magické miesta. Viedenské ságy a mýty

Program na víkend

26. 8. Literárny večer so Xavierom Byerom

"Weekend Sounds" s FM4:

27. 8. D.B.H. (goalgetter/total chaos)

28. 8. Bonanza Soundsystem presents: derek foreal + mr.guan + luis figueroa

29. 8. PLAY-FM.NET presents: very special summer surprise

pripravila compress - Kancelária mesta Viedeň

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 3. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 2. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 3. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 4. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 7. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 19 030
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 770
 3. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 12 880
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 8 135
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 7 590
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 515
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 259
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 833
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 6 717
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 381
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister obrany Jaroslav Naď.

Rozhovory ZKH s ministrom obrany za OĽaNO Jaroslavom Naďom.

2 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tajná posila vzbúrencov

Peter Tkačenko

Keď Sulík s Remišovou vydržia, na pomoc príde aj Kollár.

1 h
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie súvisí s kauzou Fatima.

6 h