, Perla Haney Jardine, Bo Svenson * Oficiálna premiéra v SR: zajtra
Slovenskí diváci museli na Kill Bill 2 čakať jeden celý rok. Tí, čo na jednotke obdivovali pestrý žánrový mix, komiksový štýl, množstvo citácií či zámernú plochosť postáv, môžu byť po zhliadnutí druhej časti mierne zaskočení, ba sklamaní. Príbeh Nevesty (Uma Thurman) a jej cesty za pomstou sa nesie v oveľa "serióznejšom" duchu.
Tarantino pri dokončení Nevestinej púti a dorozprávaní jej krvavého príbehu stavil skôr na psychologizujúce momenty, obsiahlejšie dialógy a monológy. Divokú akciu zredukoval na minimum. Prvky easternu, najmä v podobe bojových scén, vymenil za prvky klasického spaghetti-westernu, z Ázie premiestnil dej do Mexika, ázijské hudobné motívy nahradil motívmi Ennia Morriconeho.
Nevesta, zvaná tiež Čierna Mamba, zúri. Odkedy jej pred oltárom zabili nastávajúceho manžela (a zdanlivo i jej nenarodené dieťa) a ťažko ju zranili, nesie v sebe hnev, ktorého sa potrebuje zbaviť. V prvom dieli sa vydáva na cestu pomsty a mstí sa každému, kto jej stojí v ceste. Tá vedie k samotnému vinníkovi tohto masakru Billovi. Lenže k Billovi (hrá ho niekdajší majster kung-fu David Carradine) sa Nevesta v prvej časti nedostane, jeho tvár nespoznáme. Tarantino prvú časť filmu ukončuje informáciou, že Nevestino dieťa žije, čím sa mu dokonale darí vzbudiť záujem divákov o pokračovanie.
Bill nadobúda v pokračovaní konkrétnu podobu. Dozvedáme sa celý príbeh, konečne sa vysvetlí spojenie medzi Billom a Nevestou a kruh sa uzatvára. Keďže Bill stojí naďalej v Nevestinej ceste k slobode, nezostáva nič iné, ako ho zabiť - len smrť môže byť konečným vykúpením z jej nekončiacej nočnej mory. Na ceste však musí Nevesta aj tentoraz zdolať protivníkov: večnú jednookú rivalku Elle Driver a Billovho brata Budda.
Kým v prvej časti figurovali všetky postavy len ako karikatúry a pripomínali skôr komiksových hrdinov bez minulosti a väčšieho vývoja, v druhej časti nadobúdajú konkrétnejšiu, ľudskejšiu podobu: z Budda sa vykľuje nešťastný asociál a alkoholik a aj samotná Nevesta sa konečne prezentuje ako ľudský tvor. Nielenže dostáva meno - Beatrix Kiddo - ale tým, že sa ozrejmujú jej motivácie, vzťah k Billovi i dôvody, prečo zanevrela na svoju "killerskú" minulosť, stáva sa z nej citlivá osoba, milujúca matka, ktorá si zaslúži bezhraničné sympatie.
Teda takmer. Občas niektoré momenty nadobúdajú priam melodramatický charakter, ale Tarantino - ako veľmi originálny režisérsky zjav - nás nezabudne v pravú chvíľu rôznymi scudzujúcimi efektmi či citáciami upozorniť, že všetko na plátne je umelé, absurdné a najmä, že tu ide o dedičstvo postmoderny. Nonsens celého Tarantinovho sveta je ešte citeľnejšia vo chvíľach, keď svojim postavám vkladá do úst tie najabsurdnejšie dialógy v tých najabsurdnejších momentoch: napríklad keď Nevesta v bojovej scéne so svojou rivalkou analyzuje výsledok tehotenského testu. "Scivilnelo" i rozprávanie, je o kus priamočiarejšie, a okrem niekoľkých flashbackov tvorí film ucelený príbeh.
Kill Bill 2 len ťažko naplní očakávania tých divákov, ktorí pre divoký štýl jednotku vyhlásili za kult. Na druhej strane môže príjemne prekvapiť tých, čo "kečupovým" násilím v prvom dieli opovrhovali. Lenže tí druhí do kina na pokračovanie Kill Billa s veľkou pravdepodobnosťou už neprídu.
Autor: Ildikó PongóOVÁ