Washington 30. novembra (TASR) - Najnovšie protiteroristické zákony v Spojených štátoch sa stali terčom kritiky predstaviteľov černošského hnutia za občianske práva, ako aj arabských skupín a imigrantov.
Reverend Jesse Jackson na konferencii o tejto problematike povedal, že za novými zákonmi stojí extrémna pravica. Podľa mienky tohto politika nové zákonné normy majú veľmi negatívny dopad na občianske slobody Američanov, pretože posúvajú čas do obdobia, keď čierni občania Spojených štátov pociťovali absenciu občianskych práv.
Päť dní trvajúca konferencia sa koná na okraji Atlanty, štát Georgia, aj za účasti delegácií z Haiti, Nigérie, Veľkej Británie, Barbadosu a Kuby.
Nové protiteroristické zákony kritizuje aj americká arabská komunita, najmä v súvislosti s novými metódami ministerstva spravodlivosti odhaľovať teroristov. Kritizujú okrem iného rozhodnutie poskytnúť prednostne americké občianstvo tým cudzincom, ktorí poskytnú cenné informácie o teroristoch. Podľa arabskej komunity sa toto opatrenie môže zneužiť a stať sa nežiaducim precedensom. "Je to nechutné podplácanie," uviedol Marwan Kreidie, výkonný riaditeľ vo Filadelfii sídliacej organizácie Arab-American Community Development Corp.
Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo svoj program rýchlej naturalizácie vo štvrtok. Podľa nových pravidiel nebude ministerstvo žiadať deportáciu tých cudzincov, ktorí sú v USA načierno, ak poskytnú informácie o teroristoch a prípadne o pripravovaných útokoch.
Vyše 600 mužov z arabských a moslimských krajín je teraz vo väzení za porušenie imigračných a iných zákonov a príslušné miesta chcú v súvislosti s teroristickými útokmi vypočuť ďalších 5000 mužov z Blízkeho východu.
(spolupracovník TASR William Guard) mak pel