výročia otvorenia maďarsko-rakúskych hraníc a pádu Berlínskeho múru.
Na vernisáži v priestoroch maďarskej ambasády v nemeckej metropole sa zúčastnili aj prezident Spolkovej republiky Nemecko Horst Köhler, niekdajší spolkový kancelár Helmut Kohl a maďarský expremiér z inkriminovaného obdobia Miklós Németh.
Maďarská vláda v rozpore s vôľou vtedajšieho vedenia Nemeckej demokratickej republiky (NDR) 10. septembra 1989 oznámila, že nebude klásť prekážky občanom NDR, odmietajúcim sa vrátiť do vlasti a túžiacim odcestovať na Západ. Práve cez Maďarsko odišlo z NDR do neskoršieho pádu múru a otvorenia hraníc asi 50.000 ľudí. Tento krok urýchlil pád režimu v NDR a napomohol opätovnému zjednoteniu Nemecka. V novembri boli zodpovední vo východnom Berlíne nútení otvoriť obávaný múr, rozdeľujúci mesto a následne aj nemecko-nemeckú štátnu hranicu.
V slávnostnom príhovore Helmuta Kohla i Miklósa Németha dnes rezonovalo aj meno vedúceho predstaviteľa vtedajšieho Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, ktorého slová o tom, že sa rok 1956 (a krvavé potlačenie maďarskej revolúcie) za jeho vlády nebude opakovať, nepriamo ovplyvnili suverénne rozhodnutie maďarskej strany.