Leoš Janáček v datech a obrazech otvorí v utorok o 18:00 bratislavské České centrum. Komornú výstavu slávnostne sprístupnia v sídle centra na Hviezdoslavovom námestí 8 pri príležitosti 150 rokov od narodenia skladateľa a 100. výročie prvého uvedenia operného diela autora - Její partorkyňa. Organizátori - České centrum, Nadace Leoše Janáčka a Centrum Leoše Janáčka ponúknu návštevníkom až do 18. októbra v rámci výstavy desať tematických celkov. Prostredníctvom dokumentov spojených so skladateľovým životom a jeho tvorbou ich tak zoznámia s najdôležitejšími kapitolami Janáčkovho tvorivého života a bohatstvo podnetov doby, v ktorej umelec žil. Pri príležitosti prezentácie výstavy v Bratislave pripravili usporiadatelia i samostatnú expozičnú kapitolu venovanú Janáčkovmu vzťahu k Bratislave a k Slovensku. Súčasťou utorkovej vernisáže bude aj predstavenie novej knihy o Leošovi Janáčkovi Život a dílo v datech a obrazech od Evy Drlíkovej z Centra Leoše Janáčka, ktorá zároveň výstavu v Českom centre uvedie.
Sprievodným programom výstavy bude prednáška Spomienka na Leoša Janáčka známeho českého muzikológa profesora Miloša Štedroňa z brnianskej JAMU, ktorá sa uskutoční 21. septembra o 17:00 v Českom centre. Výstava bude otvorená v pracovných dňoch od 13:00 do 17:00. Vstup na výstavu je voľný. Viac informácii o Leošovi Janáčkovi nájdete na stránke www.janacek-nadace.cz. Agentúru SITA o tom informovala Sandra Karacsony z Českého centra v Bratislave.
Leoš Janáček (3. júla 1854, Hukvaldy - 12. augusta 1928, Ostrava) mal byť pôvodne učiteľom, no jeho talent ho nakoniec doviedol k hudbe. Hudbe sa venoval ako učiteľ – založil v Brne varhanovú školu, hudobnú školu Besedy brnenskej, konzervatórium a bol profesorom majstrovskej školy, výkonným umelcom, organistom, klaviristom, zbormajstrom a dirigentom ale predovšetkým hudobným skladateľom. Zaoberal sa i kritikou, hudobnou teóriou a folklórom. Väčšinu života žil a tvoril v Brne. Medzi jeho najznámejšie diela patrí dramatická opera o láske, vine a odpustení Její pastorkyňa ale aj ďalšie diela o láske a vášňach ako - Osud, Káťa Kabanová, či Z mrtvého domu. Známe sú aj jeho symfonické, komorné i zborové skladby.