Britský režisér Mike Leigh sa pýši Zlatým levom, hlavným ocenením benátskeho filmového festivalu, ktoré získal za snímku Vera Drake. FOTO - ČTK/AP
Šesťdesiaty prvý ročník Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach sa určite zapíše do histórie aj tým, že prvý raz na tomto najstaršom filmovom podujatí zvíťazilo v hlavnej súťaži dielo, ktoré v súťaži vlastne ani nebolo.
Pravdaže, Zlatého leva získala dráma Mika Leigha Vera Drake a Veľkú cenu poroty snímka Alejandra Amenábara Mar adentro, no Strieborného leva za réžiu, Cenu filmových kritikov i Cenu publika si z Lida odniesol Kórejčan Kim Ki-duk za film Bin jip - dvadsiaty druhý z dvadsaťjeden súťažných filmov. Do súťaže ho totiž zaradili až dodatočne, v druhej polovici trvania festivalu.
Lido plné prekvapení
Prvý ročník pod novým vedením riaditeľa Marca Müllera bol bohatý na podobné prekvapenia. Talianska tlač ho prirovnala k motoru ferrari ukrytému pod kapotou obitej fiatky päťstovky. Usporiadatelia získali kvalitné filmy a prilákali desiatky hviezd, no program bol zostavený s typickou talianskou nonšalantnosťou, takže už v prvých dňoch festivalu sa úplne rozpadol a účastníci museli zložito získavať informácie nielen o tom, kde a kedy sa ktorý film hrá, ale i o tom, ktorým vchodom sa do kina vôbec dostať.
Atraktívne premietania bez repríz sa konali v tom istom čase, zatiaľ čo iné filmy sa počas festivalu premietali aj päť-šesť ráz.
Nemožno však spochybniť fakt, že výber sa tohto roku zameral na kvalitu, ktorýkoľvek film bol vždy aspoň po niektorej stránke zaujímavý a prínosný. Festivalovým filmom tohto roku napodiv popri klasickej téme erotiky, sexuality a z nich vyplývajúcich vzťahov dominovala téma materstva, otcovstva, chcených a nechcených detí.
Za herecký výkon ocenená Imelda Stauntonová z víťaznej snímky Vera Drake podľa skutočných udalostí hrá ženu z domácnosti, obetavú a milujúcu matku rodiny, ktorá sa v 50. rokoch minulého storočia stala stredobodom škandálu, keď vysvitlo, že uskutočňuje ilegálne interrupcie. Podobnú morálnu dilemu nastolil aj americký škandalista Todd Solondz v dráme Palindromes.
Film žije dvoma životmi
Zaujímavé je, že bez cien zostali kvalitné diela tvorcov ako Gianni Amelio, Claire Denisová, Francois Ozon, Mira Nairová či novátorský, šokujúci film Amosa Gitaia o odvrátenej tvári života v súčasnom Izraeli Zem zasľúbená.
Najgrandióznejším podujatím festivalu bola veľkolepá svetová premiéra animovanej rodinnej rozprávky Shark Tale v samotnom srdci Benátok - na Námestí San Marco. Samostatnou kapitolou boli hollywoodske superhviezdy. Marco Müller na Lido prilákal v delegáciách k uvádzaným snímkam filmárov ako Spielberg, Hanks, Travolta, Washington, Streepová, Cruise, Tarantino, Irons, Depp, Winsletová, Kidmanová, Soderbergh, Niro, Jolieová a ďalší.
Pravda, Müller prezradil svoje tajomstvo: "Priatelím sa s Miucciou Prada a Giorgiom Armanim, nuž som ich poprosil, či by nebolo možné pre filmové hviezdy s predstihom formou neverejných prehliadok sprístupniť módne novinky pripravované na jarnú sezónu."
Nový manažment benátskeho Biennale má za sebou úspešný, hoci nie celkom bezchybný debut. No, ako nám povedal režisér kritikmi vypískaného filmu Ovunque sei Michele Placido: "Každý film žije dvoma životmi. Jeden je ten festivalový, odborný, druhý, celkom iný, ale ten skutočný, sa zakladá na ohlase bežného publika v kinách."
Tohtoročný benátsky festival vyvolal k životu desiatky dobrých filmových diel. Bude zaujímavé sledovať, ako ich prijmú diváci.
Autor: MILOŠ ŠČEPKA, Lido di Venezia - Bratislava