Bratislava 19. septembra (TASR) - Dve architektonické vzácnosti zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO možno spoznať na výstave v bratislavskom Mestskom múzeu.
Vilu Tugendhat v Brne a avantgardný dom Rietveld-Schröder v holandskom Utrechte okrem zápisu spája aj realizácia v 30. rokoch minulého storočia. Makety, texty, celkové pohľady i detailné fotografie dokumentujú cenné pamiatky zvonku i v interiéroch.
Brniansku vilu nechali postaviť manželia Grete a Fritz Tugendhatovci na exkluzívnej parcele s výhľadom na mesto. Projektoval ju nemecký architekt Ludwig Mies van der Rohe v roku 1928 a o dva roky sa do nej manželia nasťahovali. Vila svojim riešením pohodlného bývania s klimatizáciou, elektronickým zabezpečením fotobunkami a inými technickými novinkami sa stala jedným z medzníkov v architektúre 20. storočia. Tugendhatovci museli v roku 1938 emigrovať a o rok neskôr objekt skonfiškovala nemecká tajná štátna polícia. Počas druhej svetovej vojny bola vila zdevastovaná a po nej bola rôzne využívaná. V 60. rokoch sa brnianska kultúrna verejnosť začala venovať jej záchrane. Od 1. júla 1994 patrí do správy Múzea mesta Brno a je sprístupnená verejnosti. Ročne ju navštevuje 14 000 turistov.
Dom v Utrechte je dielo architekta Gerrita Thomasa Rietvelda, ktorý ho vytvoril na objednávku Truus Schröderovej. Bola to prvá celá budova tohto holandského architekta a zároveň vrcholné dielo, v ktorom uplatnil posuvné steny či stenu zavesenú na pántoch a iné novátorské formy aj idealistické myšlienky. Dom Rietveld-Schröder (1924) je experimentom s vytváraním priestoru a filozofiou slobodného života. Za čiastku rovnajúcu sa 4204 eur postavil za päť mesiacov svetoznámy objekt na okraji mesta. Majiteľka zaistila prežitie objektu venovaním nadácii dom Rietveld-Schröder. Tá ho v roku 1983 previedla na mesto Utrecht. Dom je zrenovovaný a v ňom je aj pôvodný nábytok navrhnutý Rietveldom.
Výstava potrvá do 4. októbra.