Bratislava 20. septembra (TASR) - Zrodenie a históriu jedného z najvýznamnejších a najstarších pútnických miest kresťanstva na svete - Santiago de Compostela priblíži výstava - Cesty, z ktorých sa rodila Európa: Santiago a jeho púte - inštalovaná v priestoroch Historického múzea SNM na Bratislavskom hrade. Záujemcovia tam budú mať možnosť vidieť takmer 120 vzácnych exponátov pochádzajúcich z 33 kultúrnych inštitúcií z 10 európskych krajín.
Výstava, ktorú pripravila španielska Štátna spoločnosť pre zahraničnú kultúrnu činnosť (SEACEX) v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) v Bratislave bude verejnosti prístupná od 22. septembra do 28. novembra 2004. Na jej organizovaní sa podieľali aj dve španielske ministerstvá - vzdelávania, kultúry a športu a zahraničných vecí ako aj xunta (vláda) Galície a španielske veľvyslanectvo na Slovensku a za slovenskú stranu Kancelária NR SR a Ministerstvo kultúry SR.
Prezident spoločnosti SEACEX Felipe Garín Llombart dnes na stretnutí s novinármi informoval, že asi dve tretiny exponátov výstavy pochádzajú zo Španielska a jedna tretina z iných častí Európy, napríklad z Nemecka, Francúzska, Belgicka či Portugalska. Výstava vznikla pri príležitosti osláv Svätého roka kompostelského 2004, ktorý sa pripomína po prvý raz v 21. storočí.
Riaditeľ SNM Peter Maráky ocenil ponuku predstaviteľov španielskej spoločnosti SEACEX prezentovať španielsku kultúru v nových členských krajinách Európskej únie. Poukázal na veľký záujem verejných činiteľov na Slovensku o túto výstavu, ktorá sa koná pod záštitou predsedu NR SR Pavla Hrušovského a arcibiskupa, metropolitu Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Jána Sokola. Maráky verí, že táto zaujímavá výstava ovplyvní vedomie verejnosti o tom, čo kresťanské hodnoty znamenali pre Európu.
Kurátor výstavy José Carlos Valle Pérez uviedol, že projekt dokumentuje obrovský vplyv kultu apoštola Jakuba na duchovný život, kultúru, spoločnosť, hospodárstvo a umenie stredoveku. Napriek tomu tam návštevníci nájdu aj niekoľko exponátov z novoveku.
Výstava sa skladá zo šiestich častí. Prvá z nich opisuje okolnosti, za ktorých biskup Teodomiro objavil okolo roku 830 na severozápade Iberského polostrova v diecéze Iria starý hrob, ktorý bol vyhlásený za miesto posledného odpočinku apoštola Jakuba staršieho. Ďalšie dokumentujú rozvoj pútnictva do Santiaga de Compostela, svätcov a náboženské zvyky sprevádzajúce púte do Santiaga i stavebný a dekoratívny vývoj svätého miesta od počiatkov až po 18. storočie.
Z Bratislavy výstava poputuje v decembri do poľského Krakova.