Peking 2. októbra (TASR) - Pol milióna starú lebku tzv. pekinského človeka z náleziska Čou-kchou-tien pri Pekingu vystavili v týchto dňoch v antropologickom múzeu v čínskej metropole, píše denník China Daily.
Lebka je jedným z púhych troch exemplárov, ktoré v Číne zostali, odkedy sa v roku 1927 našla prvá skamenelina sinantropa - opočloveka, ktorý pravdepodobne ako prvý hominid používal oheň.
Miestom uchovania lebky je depozitár Čínskej akadémie vied, odkiaľ bola v sprievode policajného kordónu odvezená do múzea. Cieľom výstavy je podľa kurátora múzea Jang Chaj-fenga oboznámiť Číňanov s výzorom a životom opočloveka. Komunistická propaganda sinantropa neraz prezentuje ako predka čínskeho národa.
Lebku našli miestni archeológovia na slávnom nálezisku Čou-kchou-tien v roku 1929. Lokalita leží približne 50 kilometrov juhozápadne od centra Pekingu. V tých časoch tento nález ohúril celý vedecký svet.
Odvtedy odkryli Číňania päť ďalších kompletných lebiek pekinského človeka, odborne nazývaného Sinanthropus pekinensis. Tri sa však stratili počas druhej svetovej vojny, no dve nové objavili v roku 1966. Výstava za zvýšenej policajnej a bezpečnostnej ochrany potrvá do 14. októbra.
