Drážďany 5. decembra (TASR) - Turecký herec Serdar Somuncu jednoducho nemôže z mysle pustiť slová Adolfa Hitlera a ďalších nacistov. Teraz, po projekte, v rámci ktorého odvážny 33-ročný herec čítal úryvky z prejavov nacistického diktátora, sa pripravuje na úlohu "tlmočníka" ďalšieho nacistu - ministra propagandy Josepha Goebbelsa.
V šou pod názvom Wollt Ihr den totalen Krieg? (Chcete totálnu vojnu?) Somuncu začne v januári vystupovať s pasážami z agresivitu vyvolávajúcich Goebbelsových prejavov, ktoré kedysi odzneli v berlínskom Paláci športu.
Šesť rokov Somuncu podroboval svoje publikum v Nemecku i v zahraničí rozvláčnym excesom Adolfa Hitlera, ktoré diktátor prezentoval v manifeste nacionálnych socialistov Mein Kampf. Minulý týždeň v Drážďanoch čítal Somuncu z tohto diela posledný raz.
"Mal som Hitlera ako bábku vo svojom kufríku po celých šesť rokov a teraz je koniec. Celá kniha je zmesou chaotických ideí vyjadrených mizernou gramatikou," konštatoval herec. Cieľom jeho predstavení bolo zdôrazniť Hitlerovu lingvistickú neotesanosť, opakované a často nesprávne používanie známych metafor spolu s priam zarážajúcim pokrytectvom a politickými protirečeniami.
Somuncu s obľubou cituje Hitlerove výroky ako: "Kolumbove vajcia ležia všade naokolo, sú ich stovky až tisíce, ale nenájdete veľa Kolumbusov." Führerov výrok je evidentne nezmyselný. Vtedy sa herec zvykne odmlčať a zahľadieť sa do radov obecenstva. "Áno, Kolumbusov býva pomenej," poznamenáva, čím dokresľuje názorný príklad Hitlerovej pomýlenej rétoriky.
Okrem toho, že si Führer vynašiel vlastný spôsob prednesu, svojmu cieľu prispôsobil aj svoj životný príbeh. "Rozprával o ťažkých rokoch štúdia vo Viedni, keď musel pracovať a veľa sa učiť, avšak jeho reči nenesú žiadne známky vzdelanosti," konštatuje Somuncu.
Turek žijúci v Düsseldorfe tiež zvykne citovať pasáže dokazujúce, že Hitler bol fanatikom propagujúcim vyhladenie európskych židov od začiatku svojej kariéry.
"Bola to spontánna myšlienka," odpovedal Somuncu na otázku, čo ho primälo prispôsobiť si Mein Kampf na šou jedného herca. Fascinoval ho zreteľne negatívny text, s ktorým sa "ako herec mohol stotožniť a zároveň si udržiavať odstup".
Meno Hitler sa automaticky spája s celou škálou emócií - od obdivu až po otvorené odmietanie - a to najmä v Nemecku, kde majú mladí ľudia o Tretej ríši len útržkovité informácie.
"Vyše 250.000 ľudí navštívilo mojich 1400 predstavení," tvrdí Somuncu nazdávajúc sa, že v Nemecku oslovil najväčší počet ľudí v porovnaní s ostatnými hercami jeho generácie. "Niekedy to bývalo ako práca na zmeny - mával som aj tri šou za deň," dodal. Prezradil, že obecenstvo mu netlieskalo len raz, v Stuttgarte.
Počas turné sa samozrejme stretol aj s rôznymi incidentmi: "Jedného dňa, práve som bol na ceste do Trieru, polícia dostala anonymný odkaz, že ak "pošpiním Führerovu pamiatku", zabijú ma," povedal herec. Vo východonemeckom meste Gera sa zasa neonacisti pokúšali vyvaliť dvere do sály, kde práve vystupoval.
"Obecenstvo sa do dverí zaprelo celou svojou váhou a s pravicovými extrémistami sa vonku pobilo," spomínal Somuncu, ktorý sa dodnes ešte nikdy nestal obeťou násilia.