Bratislava 9. októbra (TASR) - Priekopnícka výstava vývoja slovenskej typografie od roku 1918 do 1970 je oddnes sprístupnená verejnosti v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy.
"Za socializmu som študoval úžitkovú grafiku štyri roky na strednej a šesť na vysokej škole a nič som sa nedozvedel o typografii, preto to chcem napraviť," zdôvodňuje výstavu Ľubomír Longauer. Pripravoval ju štyri roky, kedy sa intenzívne venoval výskumu typografie a dokázal, že táto každodenná súčasť nášho života má hodnotné dejiny. Zhromaždil diela vyše 40 výtvarníkov, ktorí sa zaoberali aj typografiou. Medzi nimi sú klasici slovenskej moderny ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Vincent Hložník, Mikuláš Galanda, renomovaní súčasní umelci Miroslav Cipár, Dušan Junek, Ivan Popovič, Marián Vanek i zabudnutí - Emil Makovický, Jozef Vlček, Zdenek Rossman či Andrej Kováčik.
Po prvý raz sa v priamej konfrontácii ocitá typografická a úžitková tvorba zapožičaná z desiatich kultúrnych inštitúcií. Okrem obrazov sú vo výstavnej expozícii knihy a časopisy. "Celé desaťročia vychádzal typografický časopis, teraz sme ho obnovili prvým číslom Grif graf," potvrdil novinku Longauer.
Typografia je neoddeliteľnou súčasťou grafického dizajnu. Patrí ku knižnej tvorbe a k všetkým písaným i tlačeným formám. Ako samostatný výtvarný jazyk dlho stála v úzadí. Doposiaľ žiadna kultúrna ani iná štátna inštitúcia či teoretik umenia nespracovali jej históriu.
Longauer (1948) je grafický dizajnér a pedagóg. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave založil samostatnú katedru grafického dizajnu a je dlhoročný vedúci ateliéru grafického dizajnu. Pripravuje knihu o slovenskej typografii.
Výstava potrvá do 2. januára 2005.