Bratislava 8. decembra (TASR) - V súťaži tretieho ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava sa tento rok premietlo 19 filmov, z toho 11 za osobnej účasti režisérov.
Filmy hodnotila Medzinárodná porota s predsedom Antonínom Jaroslavom Liehmom, jedným z najuznávanejších európskych filmových teoretikov českého pôvodu. Cenu Grand Prix za najlepší film udelila iránskemu filmu Dcéry slnka režisérky Maryam Shahriar za kultivovanú filmovú reč, ktorá tlmočí zdanlivo prostý špecifický príbeh do významného, všeobecne zrozumiteľného posolstva. Špeciálnu cenu za najlepšiu réžiu získali rakúsky režisér Ulrich Seidl za film Psie dni a francúzsky režisér Damien Odoul za film Hlboký dych. Cena bola udelená za potvrdenie schopnosti filmu neustále obnovovať svoj jazyk.
Cenu za najlepšiu herečku získala ruská herečka Dina Korzun za hlboké precítenie postavy ženy, ktorá sa ocitá v tragickej situácii dnešnej doby v britskom filme Posledné útočište. Titulom najlepší herec ocenili Petra Musevskeho za vynikajúce stvárnenie absurdnej a zároveň tragickej situácie v slovinskom filme Chlieb a mlieko. Cenu divákov získal švédsky film Jalla! Jalla!.
Porota FIPRESCI udelila svoju Hlavnú cenu filmu Psie dni rakúskeho režiséra Ulricha Seidla za neľútostný a krutý, ale aj farbistý obraz príslušníkov rakúskej nižšej strednej triedy, chytených do pasce vlastnej samoty, malých snov a ambícií. Zvláštne uznanie udelila porota filmu Chlieb a mlieko slovinského režiséra Jana Cvitkoviča. Režisér podáva obraz života v malom slovinskom meste s veľkou citlivosťou a porozumením pre súkromné životy a sociálne pozadie manželského páru a ich syna. Film je nežnou oslavou života s univerzálnym posolstvom.
Ekumenická porota, ktorej predsedal Augusto Orsi, udelila Cenu poroty čínskemu filmu Brat režisérky Yan Yan Mak. Road movie o hľadaní stratenej milovanej osoby v neznámej krajine. Príbeh o priateľstve a mladých ľuďoch je zvýraznený vynikajúcou vizuálnou kvalitou a čarovným soundtrackom.
Zvláštne uznanie získal český film Paralelné svety režiséra Petra Václava za hlbokú, precíznu a estetickú analýzu ľudského vzťahu a správania sa v špeciálnych situáciách. Zvláštne uznanie porota udelila tiež kanadskému dokumentárnemu filmu Cigáni vo Svini režiséra Johna Paskievicha. Tento realistický film je založený na dramatickej situácii európskej menšiny. Porota verí, že film bude sprístupnený širokej verejnosti, a tak pomôže nájsť riešenie tohto sociálneho a kultúrneho problému.