Rím 9. novembra (TASR) - Britský spevák Cat Stevens, ktorý pred takmer troma desaťročiami konvertoval k islamu, prevzal meno Yusuf Islam a namiesto koncertnej scény sa sústredil na zakladanie islamských vzdelávacích zariadení, prevezme v stredu v Ríme ocenenie Man for Peace Award.
Cenu, známu ako "Nobel Nobelov" mu udelia v rámci 5. stretnutia laureátov prestížnej Nobelovej ceny mieru za jeho angažovanosť vo veciach mieru, zmierenia medzi národmi a boja proti terorizmu. Mestská rada talianskej metropoly a Gorbačovova nadácia vyzdvihli v zdôvodnení ocenenia aj humanitnú pomoc Cata Stevensa tisíckam detí v krízových regiónoch, vrátane Albánska, Bosny a Hercegoviny, Iraku, či juhosrbskej provincie Kosovo.
Na rímskom summite nositeľov prestížnej ceny udeľovanej tradične v nórskom hlavnom meste Oslo, by sa v dňoch 10.-12. novembra mali zúčastniť okrem iných aj Michail Gorbačov, Lech Walesa, Šimon Peres, Rigoberta Menchuová, Adolfo Perez Esquivel a José Ramos Horta.
Cat Stevens sa narodil v Londýne ako Steven Demetri Giorgiou sťaby potomok cyperských Grékov. S megahitmi ako Wild World, Moonshadow, či Morning has Broken patril v 60. a 70. rokoch medzi najúspešnejších interpretov hudobnej scény. S jeho nahrávkami sa predalo vo svete asi 50 miliónov nosičov zvukových záznamov. Po prechode na islam si umelec pozmenil meno, začal sa venovať výlučne spirituálnemu životu, patril k iniciátorom zriadenia islamskej školy na Britských ostrovoch, ale do nahrávacích štúdií už nevstúpil, pretože sa mylne domnieval, že Korán mu zakazuje produkciu svetskej hudby.
Nedávno nahral skladateľ a spevák spoločne s Ronanom Keatingom, bývalým frontmanom írskej chlapčenskej skupiny Boyzone, novú verziu svojho niekdajšieho hitu Father and Son z roku 1970.
Iba v septembri zabránili americké úrady z bezpečnostných dôvodov Yusufovi Islamovi vo vstupe na územie USA a deportovali ho do Londýna.
5 20 le žab