SME

Bootlegy a londýnsky pirátsky soul

Určite sa to stalo aj vám. Počúvate pesničku, na ktorej je výborný vokál, ale vôbec sa vám nepáčia tie zvuky, ktoré ho sprevádzajú. Alebo si poviete, že tento krátky kúsok je to najlepšie z celej skladby, a preto by si zaslúžil potiahnuť ešte pár minút.

Lenže pôvodní autori skladby sú s ňou spokojní, tak ako bola vydaná. A navyše, ako vlastníci copyrightových práv nemusia byť práve nadšení z toho, keď sa niekto s ich nahrávkou pohrá.

Našťastie existujú ľudia, pre ktorých je tvorivosť dôležitejšia ako paragrafy. Bez toho, aby si pýtali povolenie, sa chopia pôvodnej skladby a pretvoria ju na svoj obraz. Týmto neautorizovaným prerábkam sa vo všeobecnosti hovorí bootlegy. Na internete sa môžete stretnúť aj so slovom re-edit, ktorý označuje originál prestrihaný do lubovôle, alebo mash-up, ktorý zasa označuje premiešanie dvoch rôznych skladieb do jednej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes neprejde týždeň bez toho, aby sa v ponuke vinylových obchodov neobjavil nejaký zaujímavý bootleg. Dočkali sme Kylie Minogue zmiešanej s Blue Monday od New Order, mimochodom najpredávanejším singlom všetkých dôb, ale mnohých iných šialených kombinácií. Aj MTV má svoju mash-up reláciu, čo svedčí o tom, že bootlegy sa pomaly ale isto stávajú fenoménom stredného prúdu. Ale odbočme trochu od komercie, a vráťme sa do undergroundu. V tom bodujú najmá prerábky "čiernej" hudby, pre ktoré sa udomácnil názor pirátsky soul. V zbierkach rezidentných DJov Buddha Baru sa preto nachádza množstvo platní s bielou stredovkou bez udania interpreta, ktoré sa neskrývane inšpirujú skladbami vytvorenými niekým iným.

Začiatky bootlegov

Umenie editovania a vytvárania bootlegov prešlo od svojho vzniku v druhej polovici 70. rokov až do dnešného dňa zaujímavým vývojom. Prvé re-edity sa robili manuálne s nožnicami, resp. žiletkou, v ruke. Ľudia ako napríklad Danny Krivitt (áno, ten známy housový DJ a remixér) prehrali pôvodnú skladbu na kotúčový magnetofón, a potom lepiacou páskou zlepili časti pásky s rôznymi sekvenciami tak, aby výsledok lepšie fungoval na parkete. Nezabúdajme, že väčšina hudby sa vtedy v kluboch púšťala z malých sedempalcových singlov, ktoré neboli práve ideálny nástroj na mixovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Už od 80. rokov sa v hudbe čoraz viac začala používať elektronika a tak žiletky nahradili samplere. No skutočný boom bootlegov nastal s príchodom špeciálneho hudobného softvéru, ktorý výrobu bootlegov značne zjednodušil a internetu ako ideálneho prostriedku na ich šírenie. Dnes môže bootleg urobiť takmer každý. Stačí ak si zoženiete a capella (bez nástrojov) verziu nejakej skladby, a pomocou sotféru ju prilepíte na iný hudobný podklad. Ak nemáte čistú vokálnu stopu, nevadí. Pomocou iných múdrych softov si ju viete vyrobiť porovnaním spievanej a inštrumentálnej verzie.

Pirátsky soul

Ale vráťme sa k tej bootlegovej produkcii, ktorá je najbližšie hudobnému zameraniu Buddha Baru. Medzi našich bootlegových favoritov patria dve londýnske zoskupenia – Yam Who a Blackbeard, a ľudia združení okolo švédskeho labelu GAMM. Tieto tri partie remixérov sa špecializujú na hip-hop, soul a jazz, ktorá často vdýchnu atmosféru jamajského reggae alebo nefalšovanej samby.

SkryťVypnúť reklamu

Andy Williams, jeden z členov Yam Who zavíta 13. novembra aj na Slovensko. Verím, že už má pre nás pripravené nejaké špecialitky a, že nám niečo zo svojej kuchyne aj prezradí. Ak áno, tak už čoskoro si na tomto mieste budete môcť prečítať rozhovor s jedným z najvýznamnejších soulových pirátov.

Samozrejme, bootlegy sú striktne ilegálne. Podľa autorského práva nesmiete bez povolenia autora použiť ani mikrosekundu pôvodnej nahrávky. Našťastie, majitelia autorských práv sa veľmi neobťažujú hrabať sa v regáloch s platňami, a tak pokiaľ neautorizované prerábky nevyjdú v digitálnej podobe, je všetko v poriadku.

Bootlegy súvisia s vinylovou kultúrou a na CD ich nenájdeme. Ako hovorí Mad Mats, ktorý stojí za labelom Gamm: "Kým to je len na vinyle, tak to nikomu nevadí. Ak by to však malo ísť na CD, tak to si už mašinéria veľkých vydavateľstiev postráži."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek obmedzenému distribučnému kanálu sa niektoré z bootlegových vinylov stávajú veľmi dobre predajným artiklom. Prvého singlu na labeli Gamm, v ktorom sa akýsi Red Astaire pohral so produkciou známeho amerického speváka D'Angela, sa predalo viac ako 10,000 kusov, a to je vo svete vinylov naozaj veľmi solídne číslo.

Ak ste sa po prečítaní týchto riadkov, rozhodli, že bootlegy je presne to, na čo ste pretrebovali mať vo svojej zbierke, stačí navštíviť zopár špecializovaných obchodov. Na http://www.piccadillyrecords.com/  alebo www.recordmania.net sa ich každý týždeň objaví niekoľko.

A na záver mi zostáva už len vymenovať zopár skutočných klenotov nedávnej bootlegovej produkcie. Moja Top 5 je nasledovná:

SkryťVypnúť reklamu

1. Irfane: Just a Little Lovin (white) – partia remixérov, ktorá si hovorí Irfane, si od Sarah Vaughan požičala pár sekúnd z jej známeho hitu napísaného v trojštvrťovom takte, aby z nich vytvorila veľkolepý house. Keďže autorské práva sa nepodarilo vyriešiť, sklaba vyšla len na pirátskom vinyle. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/Irfane%20-%20Just%20A%20Little%20Lovin.mp3 )

2. Little Brother: Make Me Hot (Yam Who records) – Yam Who Re-Edit – toto je vlastne dvojitý bootleg. Hip-hopová skupina Little Brother ukradla kúsok zo starej skladby Gila Scotta – Herona s názvom the Klan. Yam Who sa potom postarali o to, aby tých dôležitých pár taktov bolo natiahnutých do plnohodnotnej skladby, ktorá výborne funguje na tanečnom parkete. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/Little%20Brother%20%20-%20Make%20Me%20Hot%20Yam%20Who%20Re-edit.mp3 )

SkryťVypnúť reklamu

3. Sugarloaf Gangsters: Samba Swat (GAMM) – téma zo známeho amerického televízneho serálu o jednotke rýchleho nasadenia, ktorý sa vysielal v 70. rokoch pod SWAT, sa dočkala nového šatu a la samba. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/Sugarloaf%20Gangsters%20-%20Samba%20Swat.mp3 )

4. 7 Samurai: Bluesanova (GAMM) – výborná vec, ktoré mieša vokál zo skladby Love It od Bilala s retrojazzovým rytmom. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/7%20Samurai%20-%20Bluesanova.mp3 )

5. Beatconductor: Crazy in Kingtown (GAMM) – ak ste sa pri čítaní tohto článku o undergroundovej kultúre dopracovali až sem, tak Beyonce asi nepatrí medzi vašich obľúbených interpretov. Pozor! Beatconductor pre nás pripravil reggae verziu jej známeho hitu Crazy in Love. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/The%20Beatconductor%20-%20Crazy%20In%20Kingston.mp3 )

SkryťVypnúť reklamu

A teraz jeden bootleg, ktorý vo svojej zbierke nemám, a veľmi po ňom túžim. Snáď sa raz objaví na e-Bay: Snakehealer z platne Boozyfunk vol. 2 mieša Sexual Healing, veľký hit od Marvina Gaya, s rytmickou stopou skladby Snake od R. Kellyho. Ak niekto z čiteľov túto platňu má a chce sa jej zbaviť, veľmi rád mu s tým pomôžem. (http://www.piccadillyrecords.com/mp3/Boozyfunk%20-%20Snakehealer.mp3 )

Autor: DJ Kinet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 12 490
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 186
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 119
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 475
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 314
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 657
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 494
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 165
  2. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 287
  3. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 157
  4. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 13 619
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 723
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 575
  7. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 256
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 200
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťZatvoriť reklamu