K najvýznamnejším prehliadkam svetového dizajnu sa od roku 1998 zaradilo Bienále dizajnu v Saint-Etienne, ktorého štvrtý ročník, aj so slovenskou účasťou, sa skončil včera. Tristotisícové mesto v juhozápadnom Francúzsku bolo v minulosti známe ako centrum baníctva, textilného priemyslu a výroby zbraní. V 70. rokoch minulého storočia sa mesto preslávilo futbalovým klubom AS, ktorý v časoch najväčšej slávy pod vedením Platiniho kraľoval európskemu futbalu a neskôr v ňom pôsobil náš Ľuboš Moravčík.
No od polovice deväťdesiatych rokov Saint-Etienne žije dizajnom. Plány na jeho premenu na európsku metropolu dizajnu sa pomaly stávajú realitou. Miestne Múzeum moderného umenia už roky buduje zbierku dizajnérskych produktov a palác dizajnu, ktorý má byť dostavaný o tri roky, nebude mať na európskom kontinente obdobu.
Jadrom tohtoročného bienále boli národné expozície. Tento rok sa predstavilo 80 krajín, pričom organizátori tradične otvorili veľký priestor kultúrnej identite krajín tzv. tretieho sveta, ktorých výrobky sa na iných výstavách dizajnu objavujú len zriedka. Okrem národných kolekcií sa africké krajiny predstavili na osobitnej výstave Made in Africa, ďalšiu expozíciu tvorili výsledky workshopov, ktoré sa konali minulý rok v senegalskom Dakare.
Snaha prekonať predsudky priemyselne vyspelých krajín o "primitívnom" dizajne zvyšku sveta sa premietla do celého radu ďalších sprievodných podujatí. Spomeňme aspoň módne prehliadky tvorby návrhárov z Rwandy, Senegalu, Indie, Kambodže a Južnej Afriky, alebo expozíciu venovanú kultúre pitia kávy v rôznych krajinách sveta. Orientáciu na alternatívne či experimentálne polohy dizajnu potvrdila výstava prác dizajnérskych škôl, ktorá od prvého ročníka tvorí neoddeliteľnú súčasť štruktúry bienále. Návštevníci mohli vidieť aj štúdiu Renault Fluence, ktorá je zrejme predobrazom trendov automobilového dizajnu blízkej budúcnosti.
Pomerne bohaté zastúpenie malo na Bienále aj Slovensko. Pod hlavičkou Slovenského centra dizajnu sa predstavili dizajnéri Peter Jakubík, Silvia Jokelová, Šimon Mišurda, Marek Škripeň a Tatiana Kubisová. Zúčastnili sa aj všetky vysoké školy, ktoré u nás vychovávajú dizajnérov, predstavili sa aj stredoškoláci. V rámci sprievodných akcií realizovala svoje projekty grafická dizajnérka Johanna Balušíková a textilný výtvarník Karol Pichler. Balušíková, mimochodom, vytvorila dizajn vizuálnej identity prvého ročníka Bienále, na ktorý organizátori dodnes nadväzujú.
Slovensko sa predstavilo i v neďalekom "corbusierovskom" meste Firminy, kde sa uskutočnil seminár a výstava k funkcionalistickej architektúre baťovského mesta Partizánske.
Autor: ZDENO KOLESÁR, Sant-Etienne(Autor je vysokoškolský pedagóg)