Bratislava 18. novembra (TASR) - Umelecká skupina Kunst - fu navrhuje, aby bola socha ženy od Jána Kulicha spred Národnej rady SR nahradená iným dielom, vybratým odbornou komisiou vo výberovom konaní.
Sochu Vítanie označili za pomník komunizmu nielen slovne, ale aj bielou farbou - nastriekali naň bielu hviezdu symbolicky v deň 15. výročia novembrovej revolúcie 17. novembra. Autor diela bol podľa Kunst - fu, ktorej zakladateľom je multimediálny tvorca Erik Binder, aktívnym činiteľom bývalého režimu. Podľa Kunst - fu perzekvoval a kádrovo prenasledoval nielen študentov a pedagógov VŠVU, ktorej bol v časoch totality rektorom. Zástupcovia slovenskej otvorenej umeleckej štruktúry Kunst fu tvrdia, že za umiestnenie tohto diela pred NR SR je zodpovedný terajší prezident Ivan Gašparovič, ktorý bol v čase umiestnenia 20. júla 1995 predsedom parlamentu. Hneď po umiestnení diela proti tomu protestovala odborná verejnosť, ich nesúhlas však vyznel do prázdna. V búrlivej parlamentnej debate v roku 1995 Gašparovič povedal, že protest proti soche alebo autorovi je inkvizítorské úsilie niektorých ľudí, ktorí niekedy zo závisti oživujú duch akéhosi kultúrneho revanšu. Podľa jeho vtedajších slov šlo o principiálny spor o tom, ako vnímať a posudzovať minulosť skúsenosťou prítomnosti. Umiestnenie bronzovej plastiky do exteriéru nástupného priestoru bolo pritom odporučené ešte v roku 1984. Jej inštalácia sa uskutočnila až o 11 rokov neskôr pre neusporiadané majetkovoprávne vzťahy.
Hviezda sa v médiách používa na zakrytie chúlostivých miest, cieľom umelcov bolo chúlostivé miesto odkryť. Podarilo sa im to však len na chvíľu, keďže ich aktivitu zaregistrovali príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorí hviezdu zotreli acetónom. Podľa šéfa komunikačného oddelenia NR SR Miroslava Šarišského socha ostane na svojom mieste. "Jej výmenu nebudeme zvažovať," povedal pre TASR. Postava ženy v nadživotnej veľkosti je uliata z bronzu, meria štyri metre a váži 3,5 tony.