Bratislava 23. novembra (TASR) - Príbeh vášní a mrazivo aktuálnych politických hier rozohrá v inscenácii hry Petra Weissa Marat a markíz de Sade v stredu a vo štvrtok v bratislavskom divadle Aréna svetoznáme Moskovské divadlo Na Taganke. Legendárna scéna pod vedením režiséra Jurija Ľjubimova v tomto roku oslavuje 40. výročie existencie, na Slovensko sa vracia po bezmála 15 rokoch.
Umelecký šéf divadla Ľjubimov hru podľa vlastných slov dosť skrátil. "Pretože dnes treba robiť kratšie a energickejšie predstavenia," povedal dnes pred novinármi už 87-ročný režisér, ktorý počas celej tlačovej besedy hýril aktivitou, vtipom a takmer každú myšlienku zakončil svojským bonmotom. Predstavenie Marat a markíz de Sade, ktoré získalo viacero medzinárodných ocenení a videli ho diváci takmer na celom svete, považuje Ľjubimov za hudobnú, excentrickú a tragikomickú frašku. Osobitnosť tohto slávneho predstavenia spočíva v tom, že Ľjubimov naštudoval hru podľa hudobno-cirkusových zákonov.
Javisko divadla Aréna, kde sa bude hra uvádzať, tak dnes v noci prejde náročnou technickou úpravou scény, keď sa doň namontuje veľká mreža. Ľjubimov prenáša na javisko príbeh jedného z vodcov Veľkej francúzskej revolúcie Jeana Paula Marata. Dej hry odohrávajúci sa v blázinci preniesol do cirkusovej arény, kam sa jednotlivé postavy vrátane markíza de Sade uchýlili pred realitou vonkajšieho sveta. V úlohe markíza de Sade sa predstaví ruská divadelná a filmová hviezda Valerij Zolotuchin. Bratislavské predstavenia sú pomocou titulkovacieho zariadenia tlmočené do slovenského jazyka.
Moskovský súbor divadla Na Taganke mali za 40 rokov možnosť vidieť diváci takmer celého sveta - od Japonska, Južnej Kórey cez Island, Francúzsko až po Ameriku. Divadlo v minulej "komunistickej" ére zažívalo tlak zo strany sovietskej vlády, keď predstavovalo protest proti vtedajšej ideológii. Ľjubimov nakoniec v roku 1984 emigroval, ale po páde režimu sa vrátil do vlasti. Jednou z nezabudnuteľných čelných postáv Taganky bol aj pesničkár a básnik Vladimír Vysockij, ktorý neopakovateľne stvárnil napríklad Hamleta.