Bratislava 11. decembra (TASR) - Grand Prix za najlepší film si zo 6. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava odnáša snímka Môj poklad izraelskej režisérky Keren Yedayaovej.
Celkovo na dnešnom záverečnom ceremoniáli festivalu tri medzinárodné poroty udelili spolu sedem cien. Divácku cenu dostal slovenský film režisérky Kataríny Šulajovej O dve slabiky pozadu. Hlavná porota 6. MFF Bratislava rozhodla o víťazovi v súťaži prvých a druhých celovečerných filmov za excelentnú réžiu Keren Yedayaovej, ale i zásadný výber hlavných postáv Dany Ivgy a Ronit Elkabetz a za ich interpretáciu ženskosti. Cenu za réžiu porota udelila Atiqovi Rahimimu, ktorý v afgánsko-francúzskom filme Zem a popol jedinečné odhalil život v krajine plienenej vojnou. Cena za najlepší ženský herecký výkon putuje do Veľkej Británie zásluhou herečiek Lindsay Duncanovej a Pauly Sageovej vo filme Život potom v réžii Alison Peeblesovej za ich inšpiratívnu a dojímavú interpretáciu matky a dcéry, trpiacej Downovým syndrómom. Režisérka na festivale film uviedla osobne. Cenu za najlepší mužský herecký výkon si odnáša Pietro Sibille za excelentný portrét mladého muža zachyteného na hrane jeho každodenného života vo filme Santiagove dni. Tento film peruánskeho režiséra Josué Méndeza získal zvláštne uznanie poroty za jeho kinematografický prístup pri opise vážnych spoločenských a emocionálnych problémov súčasnej Latinskej Ameriky.
Ekumenická porota 6. MFF Bratislava udelila cenu v súťaži prvých a druhých celovečerných filmov snímke Zem a popol režiséra Atiqa Rahimiho. Porota oceňuje snímky, ktoré dokázali nasmerovať divákov k duchovným, ľudským alebo sociálnym otázkam a hodnotám. Film je podľa poroty vzdialený tradičnému filmovému zobrazeniu vojny, napriek utrpeniu sa stáva symbolom nádeje a zameriava sa na ľudskosť. Porota federácie kritikov FIPRESCI 6. MFF udelila cenu silnej a tragickej belgickej dráme Súkromné šialenstvo. Tvorcovia a herci pristupujú k téme rozpadajúceho sa vzťahu prostriedkami improvizácie a digitálnej ručnej kamery, miešajú tému gréckej Médei so situáciou rozdeľujúcej sa belgickej federácie. Cenu osobne prevzal producent Eric van Zuylen. Porota FIPRESCI udeľuje ocenenia na viac ako 60 festivaloch celého sveta.
Slávnostný ceremoniál dnes večer uzavrel brány festivalu, ktorý sa uskutočnil v siedmich kinosálach multiplexu Palace Cinemas v Auparku. Celkovo ponúkol vyše 22-tisícom divákov od 3. do 11. decembra takmer 170 filmov z 51 krajín sveta a 53 videoklipov. Na 6. ročník festivalu sa akreditovalo 159 hostí - 39 ako účastník, 135 novinárov a 57 VIP hostí.
Medzi hosťami festivalu boli okrem ocenenej Alison Peeblesovej aj režiséri Lee Kang-sheng (Nezvestný) a Hassan Yekpatanah (Nedokončený príbeh), herečka Kati Meszáros (Díler), herec a spoluscenárista Kris Cuppens (Súkromné šialenstvo), režisér Elmar Fischer (Cudzí priateľ), režisérka Katarína Šulajová (O dve slabiky pozadu), režisér Khongdej Jaturanarasami (Vzrušenie) a režisér Wojtek Smarzowski (Svadba). Český režisér a herec Zdeněk Suchý spolu so zostavovateľom sekcie Focus Mirom Ulmanom uviedli výber najlepších svetových videoklipov. Režisér André Semenza a choreografka Fernanda Lippiová prišli do Bratislavy predstaviť tanečný film Popol bohov, režisérka Doris Kittler snímku Mierna zima a režisér Ivo Trajkov film Veľká voda. Peter Strickland uviedol svoj krátky film Metafyzická výchova.
K najnavštevovanejším filmom patrila snímka Káva a cigarety, ktorej dve predstavenia videlo takmer 500 divákov. Zo španielskych sa tešila obľube Almodóvarova Zlá výchova 264 divákov i Volanie mora Alejandra Amenábara - 209 divákov. Nový film Francoisa Ozona 5x2 (Päť krát dva) videlo ho 266 divákov. Na dve premietania filmu kórejského režiséra Kim Ki-duka Jar, leto, jeseň, zima ...a jar prišlo 384 divákov. Dílera maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa videlo 164 divákov.
V histórii festivalu prvýkrát vyčlenili samostatnú sekciu pre slovenské filmy. Vypredaným bol z 15 slovenských filmov dobrodružný Amazonia Vertical od Pavla Barabáša - 196 divákov. Divácky úspešná bola aj mladá režisérka Katarína Šulajová so súťažným filmom O dve slabiky pozadu, na ktorého dve premietania prišlo asi 330 divákov. Svetová premiéra slovenského filmu Konečná stanica režiséra Jiřího Chlumského otvorila festival v piatok 3. decembra. S Radošinským naivným divadlom boli spojené aj ďalšie tri premiéry - krátke Raňajky v tráve, dokumentárny Kronika komika a divadelnou hrou inšpirovaný Jááánošíík!, na ktorých spolupracovali Stanislav Štepka a jeho syn Juraj. Z domácich dielní bol i Deň od Jozefa Vlka, Supper-man Alberta Vlka, Prirodzená smrť od Michala Krajňáka, či Nič nekrváca večne z Ružomberka Mateja Hradského a tri krátke filmy.
Festivalu nechýbali sprievodné podujatia, ako je pojazdný kinematograf v centre Bratislavy, tematické párty v podnikoch, živé sochy v Auparku, Papučová noc, súťaž o Zlatú trofej v nakrúcaní reklamných spotov, či seminár o kinematografii. Stopou po festivale bude do 31. decembra v Auparku výstava známeho českého fotografa Ondřeja Pýchu Ľudia!. Ďalší, v poradí 7. ročník MFF Bratislava sa uskutoční 2. až 10. decembra 2005.