Bratislava 15. decembra (TASR) - Príspevky na činnosť slovenských múzeí a galérií nepostačujú, tieto organizácie sú nielen finančne, ale i personálne poddimenzované.
Konštatuje to rezort kultúry v materiáli, ktorý dnes vláda vzala na vedomie. V správe múzeí v SR k 31. decembru 2003 bolo 8 973 072 kusov zbierkových predmetov a v správe galérií 160 852 kusov zbierkových predmetov, ktoré predstavujú kultúrne bohatstvo ako nenahraditeľný zdroj poznávania minulosti Slovenska. Obmedzené sú podľa údajov ministerstva kultúry aj možnosti na obnovu a rekonštrukciu budov, ako aj expozičná, výstavná a edičná činnosť. Múzeá a galérie musia v záujme prežitia zvyšovať svoje príjmy prenájmom priestorov, sponzorskými príspevkami, združovaním finančných prostriedkov. V poslednom období sa uvažuje aj o zlučovaní múzeí a galérií, čo však podľa MK SR nie je vyhovujúcim riešením.
Múzeá na Slovensku, ktorých bolo v októbri evidovaných 79, majú k dispozícií 481 depozitárov s celkovou plochou viac ako 50 000 metrov štvorcových. Väčšina múzeí pritom negatívne hodnotí predovšetkým technické vybavenie a klimatické podmienky v depozitároch. Viac ako 60 percent múzeí považuje technický stav svojich depozitárov za nevyhovujúci, kde sa menia počas roka tak teplota, ako aj vlhkosť. Iba päť múzeí na Slovensku má klimatizované depozitáre a len osem múzeí môže depozitáre temperovať a regulovať vlhkosť pomocou prístrojového vybavenia. Technický stav depozitárov a mobiliárov v 23 galériách na Slovensku je lepší ako v múzeách. Približne polovica galérií však zdôrazňuje nedostatočnú priestorovú kapacitu, ktorá súvisí s uložením hodnotných umeleckých fondov.
V súčasnosti je už viac ako polovica depozitárnych priestorov vybavená elektronickým požiarnym systémom (EPS) a elektronickým zabezpečovacím systémom (EZS) s prepojením na centrálny pult polície na ochranu objektov. Mimoriadnemu stupňu ochrany podlieha celkom 228 311 kusov zbierkových predmetov zaradených do prvej kategórie.
Väčšina z galérii nemá špecializovaný útvar na reštaurovanie zbierok, reštaurátorské zásahy sú preto zabezpečované externe. Nedostatok financií spôsobuje v posledných rokoch viditeľný pokles počtu zreštaurovaných umeleckých diel. Kým v roku 2000 zreštaurovali 1551 diel, v roku 2003 iba 920.
Podľa ministerstva by bolo riešením problémov aj založenie špecializovaného účelového fondu pod gesciou MK SR. Ten bude poskytovať prostriedky na odbornú ochranu zbierkových fondov múzeí a galérií, najmä na zlepšenie technického stavu depozitárov, konzervátorských, reštaurátorských a preparátorských pracovísk. Je tiež potrebné zlepšiť informovanie verejnosti o úlohách múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho dedičstva i skvalitniť informovanosť múzeí a galérií o možnostiach využívania medzinárodných grantov a štrukturálnych fondov EÚ. Na pôde SNM by bolo potrebné vybudovať ústredné konzervátorské a reštaurátorské dielne, preparátorské laboratóriá pre oblasť múzejníctva na Slovensku, vybavené materiálno-technicky, prístrojovo i personálne. Je tiež potrebné zlepšiť materiálno-technické a prístrojové vybavenie reštaurátorských ateliérov v SNG pre oblasť výtvarného umenia.