Medzibrod 25. decembra (TASR) - Premiéru hry Panny v oblakoch uviedli dnes členovia Divadelného ochotníckeho súboru v obci Medzibrod neďaleko Banskej Bystrice. Komédiu o štyroch sestrách od maďarského autora Miklósa Gyárfása naštudoval režisér Michal Číž starší.
Príbeh je situovaný do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Štvorica sestier, všetky staré panny, hlboko pohŕda mužmi a radi by ušetrili sklamania z lásky aj najmladšiu Júliu. Tá im pripraví prekvapenie a privedie si priateľa, o ktorého priazeň sa nakoniec uchádzajú i staršie sestry. Hudbu zložil Marián Veselský z Bratislavy a texty piesní Marta Haviarová.
Ochotnícke divadlo sa v Medzibrode hráva viac ako 80 rokov. Súbor zvyčajne nacvičí jednu hru ročne a tradične ju premiéruje na Vianoce. Potom s ňou obíde susedné obce Lučatín, Nemecká, Šalková, ale i Tajov. S hrou sa Medzibroďania potom prezentujú aj na okresných a krajských prehliadkach. Svoje umenie chodia prezentovať i do prihraničnej obce Šiatorská Bukovinka. V repertoári majú diela prevažne slovenských autorov. Hru Rok na dedine predviedli aj na folklórnych festivaloch v Detve a v Heľpe. Súbor má okolo 15 až 20 členov rôzneho veku. Súčasný režisér aktívne hrával vyše 40 rokov. Jeho pravou rukou je dlhoročná členka súboru Anna Haviarová.
Obec má viac ako 1 300 obyvateľov a na budúci rok si pripomenie 550. výročie prvej písomnej zmienky. Medzibrod je známy nielen dobrým ochotníckym divadlom, ale v posledných troch rokoch i tzv. haruľovou show. Podľa znalcov z Medzibrodu ich haruľa musí byť "tenká ako čínsky porcelán, chrumkavá a neobyčajne chutná". Show organizuje združenie CHZM (Chlapci z Medzibrodu) so zámerom zviditeľniť obec, ležiacu pri rieke Hron na ceste z Banskej Bystrice do Brezna. V Medzibrode sedem rokov existuje neformálne združenie žien Horský dych, ktoré má pätnásť členiek. Z nich tri sa podieľajú na činnosti ochotníckeho divadla.
Obyvateľov Medzibrodu volajú rakári. Jedni tvrdia, že preto, lebo blízko tečie Hron a cez obec dva potoky, v ktorých kedysi lovili raky. Posmeškári však hovoria, že Medzibroďania sa "rakármi" stali po tom, čo chceli utopiť raka.