BRATISLAVA - O predaji novostavby Slovenského národného divadla, ktorý dohodol minister hospodárstva Pavol Rusko s americkou firmou Truthheim Invest, bude na mimoriadnej schôdzi rokovať parlament a venovať sa jej bude aj prvá tohtoročná koaličná rada. Pod žiadosť o mimoriadnu schôdzu sa už zozbieralo viac ako 30 podpisov poslancov.
Členovia parlamentného kultúrneho výboru včera robili na ministerstve kultúry aj poslanecký prieskum, ktorý má preveriť výhodnosť navrhovaného riešenia. "Situácia je zložitejšia, ako sme si mysleli, ale to, čo sme nateraz videli, nás len utvrdilo v tom, že memorandum o porozumení treba zastaviť," povedal poslanec HZDS Dušan Jarjabek.
Minister financií Ivan Mikloš vyhlásil, že dostavba a prevádzka SND by obmedzila peniaze pre regionálnu kultúru. Tvrdí, že na financovanie všetkých divadiel na Slovensku sa ročne dáva asi 600 miliónov a prevádzkové náklady novej budovy sa odhadujú na 400 až 500 miliónov.
Podľa materiálu ministerstva kultúry z roku 2003 však žiadaný nárast dotácií pre SND zahŕňa nielen prevádzkové náklady novej budovy, ale aj celkové zvýšené náklady na produkciu SND vrátane odpisov, z ktorých chcelo SND hradiť rekonštrukciu svojich pôvodných budov.
Prostriedky, ktoré vláda do novostavby investovala v rokoch 2000 až 2002, považuje Mikloš za zle investované. Podľa neho vtedajší minister kultúry vládu informoval, že prostriedky budú stačiť na to, aby budova bola dokončená a mohla aspoň čiastočne začať fungovať.
Minister Chmel pre SME povedal, že pre ministerstvo kultúry bola "optimálnym riešením rýchla dostavba za štátne peniaze a tender na prevádzkovateľa budovy". Vláda však napriek predloženým analýzam na rok 2004 peniaze na dostavbu nevyčlenila. "Keby bol teraz štát ochotný uvoľniť peniaze na dostavbu a financovanie aktivít spojených s činnosťou SND, priklonil by som sa k pôvodnému návrhu rezortu kultúry," povedal Chmel. Pripustil, že problém okolo dostavby SND "oddialil naliehavosť" jeho rozhodnutia o odchode z ministerstva. (zu, tasr)