Bratislava 11. januára (TASR) - Unikátnu prehliadku histórie filmového plagátu predstavuje výstava Svet hviezd a ilúzií, ktorej vernisáž sa uskutoční v stredu o 17. hodine v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy.
Obsahuje 250 diel od roku 1896 do 2003, z nich mnohé sú upravené veľkorozmerné farebné litografie. Expozíciu spestruje vtipná socha svetového kráľa komikov Charlesa Chaplina. Najstarší plagát je o vynálezcoch kinematografu bratoch Lumiérovcoch. Okrem zahraničných diel je tam reprezentatívny výber z tvorby československých autorov. Zo slovenských výtvarníkov sú zastúpení Rudolf Richter s plagátom k filmu Nebezpečné známosti, Ivan Štěpán (Sladký čas Kalimagdory), Dušan Kállay (Galoše šťastia), Albín Brunovský (Tisícročná včela), Ondrej Zimka (Pásla kone na betóne), Ján Meisner (322) a režisér Juraj Jakubisko (Kytice). Za raritu možno považovať dva plagáty k filmu Jánošík, z nich jeden je z nemej filmovej éry. Nechýbajú plagáty k Oscarom oceneným československým filmom Obchod na korze a Ostro sledované vlaky. Najnovšie plagáty sú k českým filmom Želary a Pupendo.
"Výstava je aj prehľadom výtvarných štýlov od secesie po modernú súčasnosť," na dnešnej tlačovej konferencii konštatovala spolukurátorka expozície Marta Sylvestrová z Moravskej galérie v Brne. Podľa nej vrcholný prejav predvojnového obdobia predstavujú plagáty k anglickým a americkým filmom 30. rokov, napríklad King Kong, Tajomstvo vynálezcu, San Francisco, Kreutzerova sonáta, Erotikon či Extase, v ktorom režisér Gustav Machatý ako prvý na svete použil odvážne zábery nahého ženského tela.
Zachytené je aj obdobie po znárodnení filmového priemyslu (1945) s vplyvom socialistického realizmu v budovateľských filmoch, ale najmä 60. roky považované za zlatý vek filmového plagátu. "Vtedy naši výtvarníci začali uplatňovať estetické hľadiská a plagát sa stal zdrojom zberateľského záujmu," dodala Sylvestrová. Po nástupe normalizácie začiatkom 70. rokov sa opäť zaviedla cenzúra v umení, napriek tomu si plagát udržiaval dobrú výtvarnú úroveň.
Plagáty sú zo zbierok Moravskej galérie Brno, Umeleckopriemyslového múzea Praha, Národného filmového archívu v Prahe a Bratislave i od súkromných zberateľov. Výstava sa koná pod záštitou riaditeľa divadla Aréna Juraja Kukuru a potrvá do 20. marca.