Brno 18. decembra (TASR) - Na podporu účinkovania štátnych divadiel v Českej republike bude na budúci rok málo peňazí, mnohé z nich sa zrejme dostanú do ťažkostí. Prvý raz za novodobú históriu od roku 1989 klesnú dotácie zo štátneho rozpočtu na tieto inštitúcie pod 0,5 percenta. Divadlá a orchestre budú musieť hľadať cestu ako peniaze získať.
Riaditelia týchto kultúrnych zariadení sa zhodujú, že asi zvýšia cenu vstupeniek na predstavenia, prepustia niektorých zamestnancov alebo znížia počet premiér v sezóne. Tí, ktorí sa presadzujú na zahraničných scénach, sa budú snažiť dohovoriť si maximálny počet predstavení v cudzine a navyše budú hľadať sponzorov. "V posledných piatich rokoch sme ročne odohrali 30 zahraničných vystúpení, v tomto roku to bolo už sto. Nie je riešením ďalej rozširovať zájazdy, musíme takisto hrať pre naše publikum," konštatoval riaditeľ Národného divadla v Brne Mojmír Weiman.
Štátny príspevok na domáce scény mal okrem ekonomického dopadu aj symbolický význam. Bol prvým náznakom uvažovaného viaczdrojového financovania kultúrnych zariadení v ČR, na ktorom sa mali spoločne podieľať mestá, kraje a štát. Na podporu civilných divadiel vypísalo ministerstvo kultúry prvý raz v roku 1996 dotáciu 80 miliónov korún. Tieto sumy sa pravidelne každý rok znižovali, na budúci rok zrejme nebudú nijaké. "Ministerstvo kultúry tento program nezrušilo, ani ho zrušiť nemohlo, pretože ho zaviedla Poslanecká snemovňa," uviedla tlačová hovorkyňa ministerstva Dita Fuchsová.
Financovanie teda zostane na mestách a krajoch. Ich rozpočty však budú veľmi obmedzené, aké peniaze na kultúru vyčlenia, zatiaľ nikto netuší. "Napríklad Brno, ako zriaďovateľ siedmich divadiel, nemôže urobiť viac, než urobilo v tejto chvíli - existuje návrh rozpočtu, v rámci ktorého sa neráta so žiadnym navýšením peňazí pre divadlá. Štát by mal na ich činnosť prispieť," vyjadril sa vedúci odboru kultúry Martin Reisner.
"Ministerstvu kultúry znížili rozpočet o 600 miliónov korún. Hoci je naša kultúrna sieť veľmi bohatá, museli sme urobiť určité reštrikcie. Verím tomu, že sa napokon peniaze nájdu. Poslanci nesedia so založenými rukami, snažíme sa nájsť možnosť aspoň čiastočne financovať regionálne divadlá a orchestre," vysvetlil minister Pavel Dostál.
Situácia v ČR je výrazne horšia než v západnej Európe. V krajinách Európskej únie je bežné, že štátne dotácie na tamojšie divadlá dosahujú až dve percentá z celkového rozpočtu. Riaditeľ Mestského divadla v Brne Stanislav Moša pripomenul, že rozdiel je aj v sebestačnosti kultúrnych inštitúcií. "Na západe dávajú za príklad Operu v Zürichu, ktorá vykazuje sebestačnosť od dvanásť do štrnásť percent. U nás je úplne štandardná sebestačnosť vyše 20 percent a v Národnom divadle v Brne 25 percent. Brnianska Štátna filharmónia má 38-percentnú a Mestské divadlo Brno dokonca 50-percentnú sebestačnosť," konštatoval riaditeľ. České divadlá a orchestre využívajú štátne príspevky na pokrytie najnevyhnutnejších nákladov, napríklad na výpravu predstavení, platy umelcov a na energetické náklady a vodné a stočné.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak žab