Dolný Kubín 18. novembra (TASR) - Výstavnícky rok v Oravskej galérii (OG) v Dolnom Kubíne vyvrcholil dnes sprístupnením kolekcie diel popredného slovenského maliara Mikuláša Galandu (1895-1938).
Výstava pozostáva zo 70 výtvarných prác. Sú medzi nimi obrazy, kresby a grafika, ale i knižné ilustrácie. Milovníci výtvarného umenia prostredníctvom nich získajú obraz o slovenskom výtvarnom umení v 20. a 30. rokoch minulého storočia a o jeho nadväznosti na stredoeurópske umenie avantgardných tendencií. Prezentované diela pochádzajú zo zbierok troch obrazární v Žilinskom kraji - Turčianskej galérie v Martine, OG a Galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Výstava potrvá do 3. februára 2002.
Milovníci umenia si môžu prehliadku OG spestriť pozastavením sa pri exponátoch unikátnej súkromnej zbierky 150 stvárnení narodenia Ježiša pochádzajúcich z 50-tich krajín. Zozbieral ich Jozef Gruska z oravskej obce Rabčice. Tvorcovia betlehemov využili pri vytváraní figúrok predovšetkým najrozmanitejšie prírodné materiály, ktoré sú najdostupnejšie a najtypickejšie v danom zemepisnom pásme. Napríklad ľudoví umelci z Kene vytesali postavičky Svätej rodiny z kameňa, v Etiópii ich zhotovili z papyrusu, Rusi ich vyrezali do lipového dreva.
Podľa slov riaditeľky OG Evy Ľuptákovej návštevníci môžu v galérii obdivovať aj tradičné ľudové umenie z tohto regiónu. Ide o sakrálne maľby a drevené plastiky z uplynulých storočí. Vývin slovenského výtvarného umenia približujú v OG dve samostatné expozície - umenie z 15. až 19 storočia a z 20. storočia.