S akýmkoľvek z nich sa môžu zabávať, koľko len chcú. Cieľom interaktívnej výstavy X. Vedecká hračka je urobiť z poznávania a učenia radostnú hru pre všetkých.
"Na tuzemskom trhu sa slovenská hračka v podstate stáva nepredajnou. V konkurencii s ázijskými neobstoja domáce umelohmotné výtvory, ktoré nie veľmi patria do detských rúk. Chceme nabádať slovenských výrobcov, aby vyrábali také hračky, ktoré sú vhodné, dobré, milé a spájajú rodinu v každom veku a čase," tvrdí Beáta Puobišová z Občianskeho združenia (OZ) Vedecká hračka. Pripomenula, že je to už 65. výstava, ktorú združenie pripravilo počas desaťročnej existencie.
Súčasná expozícia je značne inovovaná, poznamenala Puobišová. Návštevníci bez rozdielu veku sa "musia" dosýta hrať s vyše sto hračkami, hrami a hlavolamami zakúpenými v 20 štátoch i s neškolskými fyzikálnymi experimentmi z Katedry fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a od námestovského učiteľa Jozefa Škarbu. Priťahuje ich najmä lietajúca zemeguľa, pulzujúce srdce či šach pre troch alebo na guľovej šachovnici. "Neujde" im však ani vĺčik-hríbik, pokladnička-zlodejka, akrobat-šplhúnik, Star-trek, nosáči, Jakubov rebrík, fľaša na stračej nôžke, skackavé fazuľky, čarovná palička, astrojax, očkoklamy či foto-tiene. Mnohé z týchto pomenovaní pochádzajú priamo od detských návštevníkov.
Výstava potrvá do 27. februára 2005. Každú sobotu a nedeľu ju dopĺňajú diskusie a tvorivé dielne pre malých i veľkých. Niektoré nevšedné hračky, hlavolamy, alebo knihu Hračky v škole i známku s jubilejným kupónom k 10. výročiu založenia OZ Vedecká hračka si návštevníci môžu tiež kúpiť.