SME

Zopár vecí o Slovensku, na ktoré nikdy nemožno zabudnúť

Šesťdesiat rokov po skončení druhej svetovej vojny sa v nemeckej kinematografii začínajú objavovať filmy mapujúce najrôznejšie odtienky vzťahu nemeckého súčasníka k nacistickej minulosti. Nedávno skončený 55. medzinárodný filmový festival v Berlíne ...

2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem (2 oder 3 dinge, die ich von ihm weiss) * Nemecko 2005 * 87 minút * Scenár, réžia, 2. kamera: Malte Ludin * Kamera: Franz Lustig * Hudba: Hakim Ludin * Strih: Iva Švarcová, Malte Ludin * Produkcia: Iva Švarcová

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Šesťdesiat rokov po skončení druhej svetovej vojny sa v nemeckej kinematografii začínajú objavovať filmy mapujúce najrôznejšie odtienky vzťahu nemeckého súčasníka k nacistickej minulosti. Nedávno skončený 55. medzinárodný filmový festival v Berlíne ich uviedol hneď niekoľko.

Za réžiu a ženský herecký výkon ocenili drámu o študentskom odpore proti nacizmu v Mníchove Sophie Schollová - posledné dni, podobnú tému z Kolína spracováva film Edelweisspiraten, o osudoch homosexuála, ktorý prežil Sachsenhausen, je film Umsonst Gelebt, kým najnovšie dielo Volkera Schlöndorffa Der Neunte Tag je o kňazovi nútenom spolupracovať s gestapom. Spomedzi všetkých sa vyníma celovečerný dokument Malteho Ludina 2 oder 3 dinge, die ich von ihm weiss (2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem).

SkryťVypnúť reklamu

Hanns Elard Ludin, ambiciózny mladý dôstojník Reichswehru, bol Hitlerov spolubojovník už z čias Weimarskej republiky. Po prevzatí moci nacistami roku 1933 sa stal jedným z vodcov SA. Ako dvadsaťosemročný mal hodnosť obergruppenführera a velil 300-tisíc mužom SA.

Na osobný Hitlerov príhovor unikol dokonca aj Rohmovým čistkám. V roku 1941 ho Hitler vyslal ako svojho splnomocnenca presadzovať záujmy Nemecka, najmä norimberské zákony, na Slovensko. Po skončení vojny odovzdali spojenci Ludina československej spravodlivosti. Roku 1947 bol odsúdený za vojnové zločiny na smrť obesením. Pochovaný je v Bratislave.

Malte Ludin sa narodil v Bratislave roku 1942 ako piate, najmladšie dieťa Hannsa Ludina. Po vojne sa učil na internátnej škole v Saleme, neskôr študoval politológiu v Tübingene a Berlíne. Promoval roku 1968, ale pracovať začal ako elév v berlínskej televízii SFB a kvalifikáciu si doplnil štúdiom na berlínskej filmovej škole DFFB. Od roku 1976 pôsobí ako spisovateľ a filmár v slobodnom povolaní. Od roku 1973 nakrútil dve desiatky dokumentárnych filmov, medzi nimi aj Žiadne experimenty, filmová cenzúra v ére Adenauera, Karel Čapek a Český vidiečan.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho najnovší film mal svetovú premiéru na berlínskom festivale 15. februára tohto roku. Vznikol v spoločnosti Švarc Film nemeckej režisérky českého pôvodu Ivy Švarcovej (žiačky Istvána Szabóa a Wima Wendersa) a Malteho Ludina, za prispenia televíznych spoločností Arte, SWR, SR a HR. Partnerom filmu je Škoda Deutschland.

Osemdesiatsedemminútový film je poskladaný z dobových dokumentov, ale aj domácich záberov z rodinných osláv Ludinovcov, výpovedí nebohej matky, sestier a ďalších členov rodiny žijúcich dnes v rôznych končinách sveta. Nechýbajú zábery z dnešnej Bratislavy, výpovede pamätníkov. Autor sa nepokúša rehabilitovať otca, ani ho brániť. Matkine slová o tom, že otec bol možno omylný, ale určite nie zločinec, ilustruje v kontrapunkte zábermi na dobové listiny o transportoch Židov s otcovými podpismi.

SkryťVypnúť reklamu

Film je predovšetkým úvahou alebo analýzou toho, ako sa súčasní Nemci vyrovnávajú s nacistickou minulosťou svojich najbližších. Pozorný manžel, milujúci otec Hanns Ludin zomrel na popravisku ako vojnový zločinec. Znamená to, že ho jeho manželka a deti mali prestať milovať? Je ich láska omylom alebo previnením?

Vzťahy otcov a synov sú spravidla spletité. Ten, o ktorom je film 2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem, má podobu gordického uzla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu