Dokumentuje, že okrem zákonom chránených vzácnych druhov treba intenzívnejšie obnovovať životné priestory týchto živočíchov ako indikátorov životného prostredia.
Expozícia Motýlia krása inštalovaná v Tihányiovskom kaštieli pripomína, že v dôsledku technizácie a chemizácie poľnohospodárstva a lesného hospodárstva miznú biotopy motýľov. Nie sú iba obeťou bezprostredne na ne pôsobiacich insekticídov. Oveľa viac ich hynie v dôsledku používania prostriedkov proti burinám a hnojív obsahujúcich škodlivé zlúčeniny dusíka, ktoré ničia hostiteľské rastliny. Veľa druhov je na červených zoznamoch, hrozí im vyhynutie.
Exponáty upozorňujú tiež na rapídne miznutie pestrých lúk a premenu zmiešaných lesov v monokultúry drevín, ktoré predstavujú pre niektoré druhy motýľov ľahko dostupnú potravu. V dôsledku toho sa premnožujú a spôsobujú škody. V silne narušenej krajine nelieta viac ako 5 percent pôvodných motýlích druhov. Na mnohých miestach sa okrem mlynárikov len málokedy vyskytuje iný druh.
Výstavu, prevzatú od Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, dopĺňajú ukážky motýľov zo zbierok SM. Jej súčasťou sú tvorivé dielne pre školákov, v ktorých si hravou formou prehĺbia vedomosti o živote motýľov.
dc nv