Výstava o živote posledného z primitívnych kmeňov sveta
BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Život jedného z posledných primitívnych kmeňov priblíži verejnosti od štvrtka výstava Svet Lacandónskych Indiánov v bratislavskom sídle Slovenského národného múzea (SNM). Expozície SNM na Vajanského nábreží sa až do konca ja
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nuára premenia na Lacandónsky prales, ktorý leží na hraniciach Mexika a Guatemaly. Oblasť je podľa slov Milana Kováča z Katedry etnológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK) domovom poslednej indiánskej skupiny Mayov, čo neprijala kresťanstvo a uctieva pohanských bohov.
S jedným z najstarších kmeňov na zemi sa návštevníci múzea zoznámia vďaka expedícií členov Katedry etnológie FiF UK v Bratislave a Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol M. Kováč, "expozícia ponúkne luky, šípy, ukážky oblečenia, keramiku, ale aj sošky, masky a podoby bohov." Zvyky Indiánov oživia fotografie členov výskumnej výpravy, ktorá trvala pol roka a uskutočnila sa na prelome rokov 1999 a 2000. Lacandónsky prales je jednou z najväčších prírodných rezervácií v Strednej Amerike a na svete patrí medzi miesta s najbohatším výskytom rôznych druhov motýľov a opíc. Krásu prírody pralesa priblíži aj niekoľko živých ukážok. Jednou zo zaujímavostí jeho obyvateľov je aj fakt, že všetky ich piesne a tance majú výlučne náboženský charakter. Približne tisícová populácia Lacandónskych Indiánov žije v piatich osadách, ktoré sú od seba vzdialené aj vyše sto kilometrov. Lacandónski Indiáni sa už s belochmi stretli veľakrát i napriek tomu opovrhujú nimi a ich náboženstvom. "Svojich bohov považujú za dokonalejších, sú skrátka veľmi konzervatívni," dodal Kováč.
Výstava po premiére v bratislavskom SNM navštívi významné múzeá v Prahe a vo Viedni.