Bratislava 3. januára (TASR) - Unikátnu výstavu zo súčasného života lacandónskych Indiánov, posledných potomkov slávnych Mayov, dnes sprístupnili v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Kože smrteľne jedovatých hadov, obrovské chrobáky, pestrofarebné motýle, korytnačky, ulitníky, opičie lebky, jedovatá stonožka klisin, rituálne nádoby, odevy, trojkamenné ohnisko s hlinenou platňou, plochý košík slúžiaci ako polica v domácnosti, cigary, náhrdelníky z pralesných semien, tekvicové nádoby s rytinami bohov a mytologických výjavov, ceremoriálne hrkálky, tašky z lyka, maketa rituálneho domu či sošky kultových bohov dokumentujú prostredie a život Lacandóncov v hlbokom pralese. Výstavu spestrujú drevené masky, fotografické portréty šamanov a iných domorodcov, farebné zábery tamojšej flóry, najpoužívanejšia zbraň luk a šípy, najdôležitejšia potravina kukurica v bielej, červenej, čiernej a žltej farbe. Sú to veľmi vzácne exponáty vystavené prvý raz, a to nielen na Slovensku.
"Takáto expozícia má európsku premiéru," uviedol pre TASR jej spoluautor Milan Kováč z Oddelenia religionistiky Katedry etnológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ktorý s Tatianou Podolinskou z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied počas polročnej expedície žili s Indiánmi.
Kmeň Lacandóncov je zatiaľ málo prebádaný a na juhu mexického štátu Chiapas v piatich osadách tradičným spôsobom žije celkove už len tisíc príslušníkov tohto indiánskeho kmeňa. Podľa Kováča sú dodnes izolovaní a majú veľa tajných kultových miest, kde nikto cudzí nechodí. "Venovali nám kosti bohov z ríše mŕtvych v jaskyni Tzibatná, čo považujem za výnimočne unikátne exponáty," dodal Kováč. Z lyka stromu haro špeciálne pre nich vyrobili závesnú sieť hamak.
Výstava Svet lacandónskych Indiánov potrvá do konca januára. Potom bude putovať po slovenských mestách a v budúcom roku by ju mali vidieť v Prahe a vo Viedni.
Obrazová redakcia vydá k správe fotografie.