Be2Can
FILMOVÁ PREHLIADKA/ 26 slovenských miest
Prestíž filmov, ktoré sa ocitnú na festivaloch v Berlíne, Benátkach či Cannes, je zvyčajne zaručená. Aké sú však ich osudy, keď sa z kinosál plných filmových kritikov presunú pod drobnohľad bežných divákov? Bývajú rozdielne.
Niektoré filmy sa uchytia okamžite, iné ostanú pre publikum nezaujímavé, hlavne keď sa premietajú samostatne, akoby vytrhnuté z kontextu. Slovenský distributér Ivan Hronec si preto pred rokom vymyslel vlastnú platformu, ako aj takéto „nedistribuovateľné“ filmy ďalej šíriť.
„Nemá zmysel hodiť žraloka do Dunaja alebo pustiť sladkovodnú rybu do mora. Preto sa pokúsime skopírovať prostredie celého festivalu, simulovať jeho súťaž a ukázať, akú dramaturgiu festival má a aké filmy považuje v súčasnosti za zásadné,“ povedal vtedy pre denník SME. Aj tento rok prináša prehliadku kinematografie troch najväčších filmových festivalov, zašifrovaných v názve Be2Can.

Jej koncept je jednoduchý - týždeň bude stačiť na to, aby divák zistil, čo sa tento rok nosilo vo svete filmu. Prehliadka už včera odštartovala v niektorých slovenských a českých mestách, dokopy ju bude hostiť až 44 kín. „Ľudia dnes potrebujú impulz, veľmi silný a jednoduchý, jasný a zároveň priateľský. A toto je veľmi priateľská ponuka,“ povedal Hronec pre Rádio_FM.
Zväčša ide o víťazov a ďalšie ocenené filmy, najväčšou chuťovkou je podľa neho práve tohtoročný víťaz z Cannes. Je ním film Dheepan o tamilskom tigrovi – bojovníkovi za nezávislosť, ktorý nakrútil režisér Jacques Audiard. Diváci uvidia aj historický thriller maďarského režiséra Lászlóa Nemesa Saulov syn, ktorý na rozdiel od iných filmov o holokauste vôbec nevyznieva pateticky.
Zastúpenie má aj film iránskeho režiséra Džafara Panahiho Taxi Teherán, dynamický a kriminálne ladený film Victoria z prostredia dnešného Berlína či čínsky Assassin, opisovaný ako „epická vizuálna báseň“. Kompletný program prehliadky je na stránke www.be2can.eu.
Monika Grešová
Divadlo Petra Mankoveckého: September 2015
Festival Pro-téza / A4 Nultý priestor, Bratislava 20.00
Divadelníka a hudobníka Petra Mankoveckého, ktorý nás opustil pred dvoma rokmi, nám dodnes pripomínajú jeho diela aj jeho žiaci. Jeho meno teraz nesie tím čerstvých absolventov Vysokej školy múzických umení, ktorí sa rozhodli ostať spolu aj po škole.

Pod režijným vedením Lukáša Brutovského naštudovali jeho členovia inscenáciu s názvom September 2015 a využili pri tom metódu kolektívnej tvorby. Pod vedením režiséra Lukáša Brutovského vytvorili sériu obrazov, v ktorých sa pokúšajú cez groteskné zveličovanie odhaľovať mentálny stav jednotlivcov aj spoločnosti dnešných dní.
Navodzujú rôzne situácie s prekvapivými pointami, pričom využívajú autentický jazyk mladých ľudí, pre ktorých je to zároveň priestor, ako vyjadriť vlastný názor.
Súbor uvádza inscenáciu v rámci festivalu autorského divadla Pro-téza a po predstavení sú pripravení s divákmi diskutovať.
(ea)
Cluster ensemble: Bon Jour Monogramista T. D.
Koncert a performancia / Galéria Medium VŠVU Bratislava 18.00
Hovoria o sebe ako o zoskupení ľudí, ktorí hrajú neobvyklú hudbu. Spojili ich klávesy – na svoj prvý koncert potrebovali zohnať šesť klavírov. Podarilo sa a odvtedy sa ich idea nielen drží, ale aj rozrastá – okrem skladieb s prevahou klávesových nástrojov sa zameriavajú aj grafické partitúry a iné originálne skladby.

Dnes večer to urobia v galérii Medium na Vysokej škole výtvarných umení v duchu podujatia, ku ktorému sa spoločne hlásia festivaly Blaf aj Dni slovenskej literatúry. Cluster ensemble budú zvukom, pohybom a slovom reinterpretovať Partitúry a ďalšie diela slovenského výtvarníka Dezidera Tótha, kľúčovej osobnosti slovenského konceptuálneho umenia.
Členovia súboru Ivan Šiller a Fero Király si na spoluprácu prizvali tanečníčku a performerku Petru Fornayovú a rakúsku experimentálnu umelkyňu Maju Osojnikovú.
(ea)