Sicario
Zdá sa, že násilie na americko-mexických hraniciach sa už nedá ukončiť legálnou cestou.
Kinotip
Musíte sa sami stať monštrom, aby ste monštrum zničili? Kanadský režisér Denis Villeneuve nevie, ako sa dá na takúto otázku odpovedať, ale považuje ju za zásadnú, keď uvažuje o tom, čo sa už niekoľko rokov deje na mexicko-amerických hraniciach. Nejde mu do hlavy, že nikto nevie, ako by sa dal ukončiť mafiánsky biznis s drogami a násilie, ktoré je s tým spojené.
Do našich kín dnes vstupuje film, v ktorom je zhmotnená bezmocnosť politikov, vlád aj tajných služieb. Diplomatické aj legálne pokusy zlyhali, zostali už len tie riskantné alebo nelegálne a tak si Villeneuve predstavuje, aké napätie môže na zainteresovaných stranách nastať, keď ich zrazu treba zobrať do úvahy.

Do filmu Sicario obsadil Emily Bluntovú, Josha Brolina a Benicia Del Toro a úlohy im rozdelil tak, aby bola dilema po všetkých stránkach zastúpená a vyvážená. Keď sa Spojené štáty rozhodnú, že proti sile mexických gangov použijú nezákonné a násilné postupy, ako na to tri rôzne charaktery zareagujú? Keď jeden zastupuje mladícky idealizmus, druhý cynizmus a tretí už nevyliečiteľnú túžbu po pomste, ktorý z ich princípov môže zvíťaziť?
Mexická aj americká kinematografia je už dnes celkom bohatá na filmy z mexicko-amerického pohraničia a o dramatickej situácii sa už povedalo dosť. No stále nie dosť. A keďže režisér Denis Villeneuve je obdarený talentom napínavo poskladať aj také scény, ktoré obsahujú známe a očakávateľné elementy, ešte stále môže vzniknúť triler, aký sme zatiaľ nevideli.
Kristína Kúdelová
Feldekov debut pred debutom
Veršovaná hra/ Salón fotografie, Bratislava 18.00
„Bedákaniu sa vyhýbam. Zošrotovaná kniha, ako bola napríklad moja Hra pre tvoje modré oči, prináša spisovateľovi nakoniec len slávu,“ povedal raz dávno o oficiálnej scéne bývalého režimu Ľubomír Feldek. Niekoľko zachránených kusov tejto lyrickej rozprávkovej zbierky s ilustráciami Miroslava Cipára je dnes veľkou zberateľskou vzácnosťou.

Málokto však vie, že zbierke z roku 1958, ktorá bola akýmsi priekopníckym počinom v slovenskej detskej poézii, predchádzalo ešte čosi iné. Rok pred ňou totiž prebásnil bengálsku ľudovú baladu Mahujá, krásna Cigánka, ktorá bola následne prerobená aj do rozhlasovej hry. Nahrávka sa síce nezachovala, našiel sa však jej scenár, ktorý bol dlhé roky zahrabaný v rozhlasových archívoch.
Znovuobjavený „debut pred debutom“, o ktorom si aj Feldek myslel, že je načisto stratený, dnes sám prednesie v Salóne fotografie v rámci Dní slovenskej literatúry.
(mog)
Lovecká sezóna
Tanečné predstavenie/ Tabačka Kulturfabrik, Košice 19.00
Ako reaguje štvaná divá zver? Možno podobne ako človek, keď je zahnaný do kúta. Dychčí, krčí sa, vyplašene a impulzívne reaguje aj na najmenší pohyb okolo. Aj slovenský tanečník a choreograf Milan Tomášik, ktorý pôsobí v Slovinsku, vidí túto paralelu medzi loveckou akciou v zvieracom a ľudskom svete.
Na prvý pohľad abstraktnými tanečnými výjavmi vnára pozorovateľov do dynamických príbehov. „Mojou pôvodnou myšlienkou bolo, že svalové napätie vytvára rytmus. Ten tu teda vzniká z rôznych stupňov napätia, používaním svalov a ich štruktúr,“ povedal Tomášik v rozhovore pre kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie.

Vo svojom predstavení o šiestich tanečníkoch, ktoré získalo aj motivačnú cenu Počin za svetelný dizajn na žilinskom festivale KioSK, sám figuruje ako tanečník aj ako choreograf. Pracuje v ňom s témou lovu, prehlbuje svet napätia, uvoľnenosti i zmyslov.
V pondelok svoj špecifický projekt predstavil v rámci medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, dnes s ním prichádza aj do Košíc.
(mog)