Peter Pan nepochádza z gregoriánskej Británie, ale z Londýna z čias druhej svetovej vojny.
Hook nie je jeho odvekým a stálym nepriateľom, ale spojencom. A víla Cililing vôbec nie je jednou z najdôležitejších figúr jeho sveta. Nejako vám to nesedí? Ani nemôže.Film Joea Wrighta Pan, ktorý práve prichádza do našich kín, je taký drzý, že všetko z legendárneho príbehu nefunguje.
Kde sa vôbec vzal
Odvtedy, ako britský spisovateľ a dramatik J. M. Barrie uviedol do svetovej literatúry Petra Pana, uplynulo už viac ako sto rokov. Jeho lietajúci a večný chlapec, obyvateľ KrajinyNekrajiny, tak veľmi očaril svet, že podľa tejto knižky vznikli desiatky filmových a televíznych adaptácií.
Prvá autorizovaná sa objavila už v roku 1924 a tú najznámejšiu – animovanú – nakrútil Walt Disney v roku 1953. Medzi tie novšie patrí Peter Pan od P. J. Hogana z roku 2003, najpopulárnejším je zasa Hook, ktorého Steven Spielberg nakrútil pred štrnástimi rokmi ako voľné pokračovanie Panových príhod.
A potom je tu dráma Hľadanie KrajinyNekrajiny, kde si Johnny Depp zahral samotného Barrieho.

Joe Wright si našiel iný prístup – predvádza, ako sa to celé začalo. Odkiaľ sa vzali Peter Pan i jeho nepriateľ pirát Hook. Nevychádza však z Barrieho diela, svoj film nakrútil skôr ako logický prequel, zodpovedajúci panovským tradíciám, reáliám, filozofii a atmosfére.Pripomeňme, že je to uznávaný tvorca filmových adaptácií – už nakrútil Pýchu a predsudok, Pokánie aj Annu Kareninovú.
Tentoraz mal k dispozícii rozpočet vo výške 150 miliónov, mnohé hviezdy, trojdimenzionálny obraz a digitálne kúzla.

Z hravej poetickej rozprávky, ktorá syntetizuje anglosaský folklór s dickensovskými historkami, verneovkami, chlapčenskou literatúrou o dobrodružných cestách, objavoch aj o Indiánoch, sa stala dobrodružná, výpravná a akčná fantasy. Pôvabné metaforické motívy večného bezstarostného detstva, ktoré tým, čo v neho veria, umožňuje lietať, film nahrádza šialenou akčnou jazdou podľa osvedčených pravidiel dobrodružného žánru.
Nielenže neinšpiruje na zamyslenie – tempo rozprávania a zavalenie vizuálnymi vnemami divákovi v premýšľaní priamo bráni. Preventívne – aby si náhodou neuvedomil deravosť zápletky, neobratnosť fabulácie a celkovú ťažkopádnosť príbehu.
Na toto sa dá len pozerať
Wrightov Pan, cesta do KrajinyNekrajiny v 3D je veľkolepým virtuálnym zábavným parkom, digitálnou vizuálnou atrakciou na tému Barrieho príbehov. Od diváka nevyžaduje žiadne vedomosti, danosti ani schopnosti, len aby sedel a pozeral sa. Zaplní mu oči pestrofarebnými digitálnymi kúzlami, uši pompéznou hudbou a nechce pokračovať ďalej, k rozumu, k srdcu. Všeobecnému chaosu sa prispôsobil aj zmätený slovenský dabing.Ďalší ideálny film pre tých, ktorí zbožňujú lunaparky. No videli sme už aj lepšie kolotoče!