Domácí péče
Slávek Horák by do kín mohol priniesť novú definíciu českej komédie
Kinotip
Všimol si, že jeho mama je nejaká príliš obetavá. Že nejako často lieta okolo neho, vypytuje sa, či niečo nepotrebuje, či nie je hladný, a sama sebe nevenuje vôbec žiadny čas. Všimol si to a zaznamenal a za to teraz pôjde reprezentovať Českú republiku a súťažiť o Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov.
Slávek Horák predstavil svoj film Domácí péče v júli na festivale v Karlových Varoch a vysvetlil aj, prečo s ním iba debutuje, hoci už má štyridsať rokov. Doteraz sa venoval nakrúcaniu reklám a možno by v nich aj pokračoval, keby konečne neobjavil tému, ktorá má takú silu, že ho donúti napísať autentický, autorský film. Príbeh ženy, ktorá neverí, že by aj jej život mohol mať mimoriadnu hodnotu, v sebe takú silu mal.

Dnes je Domácí péče, nakrútená v slovenskej koprodukcii, už aj v našich kinách. Alena Mihulová v nej hrá starostlivú domácu opatrovateľku, zrazu vystavenú situácii, že je sama chorá. Bolek Polívka dostal úlohu jej manžela, ktorý s výsmechom komentuje, že uverila ľudovým liečiteľkám a u nich vyhľadáva pochopenie a povzbudenie. A v úlohe jednej takej burcujúcej liečiteľky vystupuje Zuzana Kronerová.
V Karlových Varoch povedala, že Slávek Horák týmto filmom vystihol "československú ženu". Ženu, ktorá v našom regióne žije už niekoľko generácií a má v ňom najvyšší výskyt. Charakterizovala by ju asi takto: "Je to žena, ktorá myslí len na ostatných a na seba až v poslednom rade. Len aby sa rodina a manžel mali dobre, ona nie je dôležitá. A ako hovorí Slávek, keď vypráža rezne a jeden je spálený, ten musí byť jej. Pristihujem sa pri tom, že ja som taká istá. Veď aj moja mama vždy stála v dlhých radoch na banány a pomaranče – a niekedy ich ani nedostala, len aby som ja mala."
Kronerová zvykne nakrúcať s debutujúcimi českými režisérmi a ani Horákovi nemala dôvod povedať nie. "Nikdy som taký krásny scenár nečítala," hovorí. Tento talent českej kinematografie má trochu iný rukopis ako jeho kolegovia a ako keby nanovo definoval českú komédiu a zároveň aj nanovo definoval českú drámu.
Kristína Kúdelová
DJ Boddika, B-Complex, Kevi Anavi
PARTY/ Klub Loft, Bratislava 21.00
Príchod britského producenta Boddiku otriasol elektronickou scénou až do samých základov. Definícia jeho štýlu, ktorá zanecháva výrazné odtlačky v doterajšej tvorbe, sa hľadá len ťažko. Sám Boddika hovorí, že inšpiráciou je pre neho robiť hudbu netradične – raz sa ponára do techna, inokedy nachádza čaro v divokej kombinácii drum&bass a electra.

V rozbehu mu pomohla aj spolupráca s Joyom Orbisonom a prvý album Think&Change vydal len krátko po tom. Slovenským fanúšikom sa predstaví prvýkrát. Špeciálny set chystá aj slovenský producent a DJ B-complex, ktorý svojím videom k skladbe Beautiful Lies na Youtube dosiahol desať miliónov pozretí.
Domácu scénu bude okrem neho zastupovať ešte mladá dídžejka Ivana Pesekyová, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Kevi Anavi.
(mog)
Zlaté šesťdesiate: Ľalie poľné
Televízny tip/ ČT Art 21.25
Jeden z najlepších slovenských filmov, ľudová symfonická báseň v próze – hovorí sa o Ľaliách poľných. Ich režisér Elo Havetta bol ako typické dieťa kvetov medzi filmármi prvou obeťou augusta 1968. Prejavil sa ako obrovský filmový, literárny aj výtvarný talent, hoci do pozornosti sa dostal až po súputníkoch Jurajovi Jakubiskovi a Dušanovi Hanákovi.

Jeho lyrizovaná tragikomédia Ľalie poľné vznikla po nástupe normalizácie a je zároveň posledným celovečerným filmom, ktorý režisér nakrútil. Inšpirovaný novelou Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec v ňom vytvoril odľahčenú filmovú mozaiku o vojnových vyslúžilcoch, ktorí sa po návrate z vojny snažia dať svojmu životu zmysel.
Dnes večer bude sprievodným filmom v druhej sérii projektu Zlatá šedesátá. Spolu s ním uvidíme portrét režiséra, ktorého osud rovnako ako hrdinov filmu poznačilo napätie medzi tuláctvom bez záväzkov a hľadaním trvalých súradníc života.
(ea)