Vo veku 78 rokov zomrel dnes jeden z najvýraznejších predstaviteľov súčasnej slovenskej scény Stano Filko. Patril k najvšestrannejším a najradikálnejším avantgardistom slovenskej výtvarnej scény. Bol protagonistom umenia objektu, environmentu a inštalácie, happeningu a akcie.
Rodák z Veľkej Hradnej, dedinke neďaleko Trenčína, začal po štúdiu pracovať na figurálnych kompozíciách s rukopisom neskorého kubizmu. Potom ho zaujala téma deštrukcie plátna, do ktorého vystrihoval veľké i malé diery, čím narúšal jeho štruktúru i kompozíciu. Počas celého života sníval o dokonalosti a integrácii, svojimi dielami poukazoval na to, že vnímať komplexnosť vesmíru a sveta vlastne nie sme schopní.
Vysoko cenené sú jeho asamblážové reliéfy - 30 oltárov súčasnosti, ktoré vytvoril v 60. rokoch. V tom období začal aj s happeningom, čerpajúc z tvorby Marcela Duchampa. Konceptuálne diela Stana Filka spája viacero filozofických polôh. Tvorbu vnímal ako surové dielo kolektívneho vyjadrovania.
V neskoršom období sa venoval farebnej redukcii diel, v ktorých biela vyjadruje absolútnu duchovnosť. Svoju tvorbu začal rozdeľovať na tri hlavné prúdy - biológiu, kozmológiu a absolútnu duchovnosť, ktoré vyjadroval farbami slovenskej trikolóry.
Napriek úrazu, ktorý utrpel v roku 2006, stále intenzívne pracoval, do poslednej chvíle svoje myšlienky zhmotňoval. "Robil, aj keď už nevládal, maľoval hoci na podlahu či na nočný stolík," hovorí kurátorka Mira Keratová, ktorá nám informáciu o jeho smrti potvrdila. V týchto dňoch práve dokončovala výstavu, ktorá mala byť zavŕšením širšieho projektu výstavnej trilógie z jeho tvorby. Výstava zameraná na diela predovšetkým z obdobia 90. rokov mala mať vernisáž v utorok v bratislavskej galérii Art Capital. Bude sa konať podľa plánu.