Dokonalý šéf
KINOTIP
Aj keď slovenský názov zvádza k niečomu inému, film Dokonalý šéf je o kuchároch a jedle. Ale viac o kuchároch ako ľuďoch a ich medziľudských vzťahoch. Adam Jones, ktorého predstavuje Bradley Cooper, je šéfkuchár s dvomi hviezdami od Michelina, ktoré získal pre svoju reštauráciu v Paríži. Po svojskom odčinení parížskych hriechov prichádza do Londýna, aby si otvoril novú reštauráciu a získal tretiu hviezdu.
Režisér John Wells (Blízko od seba) do filmu obsadil skúsených hercov a pomocou nich ukazuje zákulisie špičkovej gastronómie. K tomu patrí rivalita, napäté pracovné prostredie a neustály stres z toho, či medzi hosťami nesedí niekto z inšpektorov michelinskej komisie.
Adam Jones (Bradley Cooper) je skvelý kuchár s temnou minulosťou, veľkým egom a arogantným správaním. Ako na začiatku filmu hovorí, arogancia patrí do špičkovej kuchyne. Pri nakrúcaní konzultovali s anglickým šéfkuchárom Marcus Wareingom, ktorý vedie reštauráciu nazvanú Marcus s hodnotením dvoch hviezd od Michelina. Dohliadal, aby dianie v kuchyni zodpovedalo realite. A pri pozeraní máte naozaj pocit, že sa dívate na prvotriedny personál.
Filmu vychádza pútanie na krásne naaranžované jedlo, filozofiu čerstvosti surovín a dochvíľnosti pri obsluhe. Ústredný motív je dostatočne pútavý, aby udržal sto minút pozornosť. A treba pochváliť aj zvukárov, ktorí zo zvukov kuchyne spravili ďalšiu kulisu.
Zložitejšia zápletka a rozvinutie charakteru niektorých postáv by film posunuli na vrchol rebríčka kulinárskej kinematografie.
Ak snímku porovnáme s ďalšími s podobnou tematikou (Láska na karí; Iba na objednávku; Oui, šéfe!), Dokonalý šéf zobrazuje realitu najvyššej gastronomickej ligy najdôveryhodnejšie.
Žena na fronte
Divadlo Vígszínház / Festival Astorka, Bratislava 19.00
Kto sa učí umierať, ten sa učí žiť, povedala Alaine Polczová. Uznávanú maďarskú psychologičku a spisovateľku môžeme poznať nielen ako oddanú manželku vynikajúceho spisovateľa Miklósa Mészölya, ale predovšetkým ako ženu, ktorá sa ako prvá nebála napísať o tom, ako ju počas druhej svetovej vojny znásilňovali sovietski vojaci. Zomrela pred ôsmimi rokmi a zanechala po sebe dôležitý odkaz. Ako autorka, odborníčka aj veľká humanistka.
Jej kniha Žena na fronte vyšla po prvý raz v roku 1991 a bola to výnimočná udalosť. Zachytila v nej témy zažité na vlastnej koži – chorobu, poníženie, zneužívanie, psychické a fyzické násilie. Ako mladá žena dokonca prežila klinickú smrť. Napriek neznesiteľným skúsenostiam z jej myšlienok cítiť mimoriadne ľudský prístup a hlbokú vieru.
„Často sme tak zamestnaní vlastnou vierou v Boha, že ho nepočujeme. Počujeme len seba, len to, čo chceme,“ povedala v jednom zo svojich rozhovorov na sklonku života, keď sa jej pýtali, kde našla silu žiť ďalej. Priznáva, že v najťažších chvíľach vieru musela hľadať, hoci, ako tvrdí, Boh stál stále pri nej.
Po vojne vyštudovala psychológiu a postupne ju začala vťahovať tanatológia, veda o skúmaní smrti, smútku a procesu trúchlenia. Dlhé roky sa venovala mentálne hendikepovaným ľuďom, neskôr aj ťažko chorým deťom. Kniha o jej životných osudoch sa stala viackrát divadelnou predlohou. Koncom minulého roka Ženu na fronte naštudovalo budapeštianske divadlo Vígszínház. Dnes večer ho uvedie v rámci festivalu Astorka v Bratislave.

Johann Sebastian Bass
Koncert / Stará tržnica, Bratislava 20.00
Kúdoly púdrov, barokové parochne a kostýmy, syntetizátory, gitary a žiadna dobová etiketa. To je zvláštne zjavenie, rakúska kapela Johann Sebastian Bass, ktorá sa pokúša barokovou cestou o nový rozmer hudobnej slobody a umenie vlastného žánru. Nazvali ho elektrokoko a spájajú v ňom elektropop s pompéznosťou barokových fúg, so zbormi starých čias. Inšpirovaní Palestrinom, Monteverdim, Herbiem Hancockom, Scarlattim, Princom či Skrillexom dávajú v barokových basoch súčasnej tanečnej hudbe s elektronickým nášupom nový lesk. Dnes večer vystúpia v bratislavskej Starej tržnici.