Ma ma
KINOTIP
Španielsky režisér a scenárista Julio Médem pôvodne vyštudoval medicínu. Hneď, ako začal nakrúcať, mal úspechy na svetových festivalov a jeho filmSex a Luciabol populárny aj na Slovensku.
Tentoraz do našich kín prichádza s filmom Ma ma s hrdinkou Magdou, ktorá musí náhle riešiť súčasne niekoľko problémov naraz. Manžel ju opúšťa kvôli mladšej blondínke, pre krízu stráca obľúbenú prácu učiteľky na základnej škole a na bežnom vyšetrení sa od svojho gynekológa dozvedá, že má rakovinu prsníka v pokročilom štádiu. Nečakaných trápení v jeden deň má akosi priveľa.
Po náročnom dni prichádza Magda na synov futbalový zápas. Dáva sa do reči so sympatickým hľadačom talentov klubu Real Madrid. Arturovi však zrazu zazvoní telefón a obyčajný deň sa mení na katastrofu aj pre neho – jeho dcéra a manželka mali autonehodu.
V hlavnej úlohe – a navyše aj v úlohe jednej z producentov - sa predstavuje španielska kráska Penelope Cruz. Z plátna nezíde takmer celých 111 minút a počas nich nevyzerá vždy pekne. Diagnóza postupne zanecháva na jej výzore svoje nenávratné, invazívne stopy.
Po prečítaní anotácie k snímke môže veľa divákov namietať, že námet je už obohraný, opäť otrepaná téma tlačiaca na emócie diváka. Oprávnene sa môžeme obávať ďalšieho klišé plné zjednodušovania ťažkých osobných osudov a veľkých optimistických fráz o radosti z pokazeného života. A, žiaľ, budeme mať čiastočne pravdu.
Magdin osud je vo filme predstavený ako exemplárny príklad toho, že ak sa človek nevzdá, dokáže prekonať takmer všetko. Pozitívna príručka pre nešťastných. Sledujeme ženu, ktorá sa síce nestane apatickou a ktorá napriek nepriazni osudu bojuje. Vyznieva to však mierne melodramaticky. Naproti nedostatočnej vierohodnosti príbehu je vizuálna stránka filmu nezvyčajne pôsobivá a zaujímavá. Zvlášť originálne pôsobia vizualizácie zvnútra Magdinho tela, ako napríklad maternica či bijúce srdce, ktorými si režisér a strihač pomáhajú pri spracovaní náročných scén a ktorými umocňujú zážitok nevideného.
Vďaka názorným animovaným ukážkam, lekárskym snímkam a medicínskym prístrojom sa prekvapivo dozvedáme oveľa viac o prežívaní milovania, chemoterapie či pôrodu.
Medemovmu filmu sa dá vyčítať nereálnosť vyrozprávaného filmového príbehu. No hoci sú v ňom hraničné situácie komplikované, zložité a silne emotívne, Magdinmu životnému optimizmu vieme vďaka autentickému hereckému prejavu jej predstaviteľky uveriť a niektoré skreslené peripetie osudov filmových hrdinov prepáčiť.
Barbora Gvodzdjáková
Autorka je študentkou VŠMU
Velvet Havel
DIVADLO/ divadlo Astorka Korzo '90, Bratislava 19.00
Keď Václav Havel kedysi dávno začínal ako javiskový technik, možno ani netušil, že jeho profesijný rast pôjde tak rýchlo a onedlho uvedie vlastnú celovečernú hru. Kruh medzi jeho neskoršou umeleckou dráhou, disidentstvom a prezidentstvom sa uzatvoril práve tam, kde v 60. rokoch začínal – v pražskom Divadle Na zábradlí.
Známe aj menej známe fakty o jeho živote sa stali námetom súčasnej inscenácie hudobného skladateľa Miloša Štědroňa. Okrem samotného Havla, ktorého si zahral Miloslav König, dostal výrazný priestor aj jeho strýko Miloš a prvá manželka Olga. Ju ešte do nedávneho náhleho úmrtia stvárňovala herečka Marie Spurná. Najlepšiu českú inscenáciu roku 2014 dnes uvedie bratislavská Astorka.
(mog)

Jana Kirschner: Moruša Čierna
KONCERT / Stará tržnica 20.00
Malý orchester, mužský spevácky kvartet aj video art budú sprevádzať Janu Kirschnerovú, keď dnes ukončí svoj poetický projekt Moruša, v ktorom sme mohli počuť aj prvky folklórnej hudby. Po deviatich koncertoch sa zastaví aj v Bratislave.
Posledné dve nahrávky pozostávali hlavne z piesní o prírode, stratenej láske, meniacich sa ročných obdobiach, voľnosti či rôznych miestach.
Istým zakončením pre obe Moruše môže byť aj album remixov, ktorý vyšiel začiatkom tohto mesiaca a na ktorom sa podieľali aj Fallgrapp či Pjoni – uvidíme, či niečo z neho zaznie aj na koncerte. Speváčka teraz už pomaly pripravuje nový hudobný projekt, ktorý pracovne zatiaľ nazvala Denník cestovateľa.
(mh)