SME

Aj v Bratislave sa večer stretnú: Vojna a mier

Apparat dnes príde do Bratislavy predstaviť nové skladby pre film a divadlo. V Starej tržnici koncertujú slovenskí hudobníci v projekte Hrana. Kino Lumiére odštartovalo prehliadku Pasoliniho filmov.

(Zdroj: APPARAT)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Apparat

KONCERT / MMC, Bratislava 20.00

Všetkých zrejme vydesila Vojna a mier – príbeh stretnutia dvoch svetov Francúzska a Ruska s historickými následkami. Na nemeckom divadelnom festivale Ruhrfestspiele však prebiehal aj konflikt iných svetov – minulosti a súčasnosti. Krutého obdobia napoleonských vojen a éry počítačov.

Bol to pochod nepriateľským územím. Neistotu zrejme cítili všetci. Renomovaný režisér sa pre jeden z najstarších divadelných festivalov pokúšal zadaptovať knižného leviatana, tisícstranový román od ruského velikána Tolstoja. Elektronický producent mal preň stvoriť nezabudnuteľnú hudbu. A tridsaťčlenný orchester mal jeho skladby naživo hrať každý večer.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie z tohto stretnutia vyšiel asi berlínsky skladateľ Sascha Ring, známejší pod prezývkou Apparat. Hneď ako jeho kompozície na predstavenie Krieg und Frieden vyšli v albume, získali si nadšené ohlasy najväčších hudobných médií.

Ide o monumentálnu nahrávku nielen pre jej kontext a spojenie klasickej hudby s ambientnou, ale aj pre hĺbku emócií, ktoré sa v nej skrývajú. Apparat na nej pracoval štyri týždne v opustenej továrni, študujúc Tolstého román – aj preto väčšinu jej stopáže vytvára elektronickým šumom a pomalými, kvílivými sláčikovými ťahmi absolútny pocit beznádeje. Oslobodením z neho je posledná pieseň v albume – Violent Sky. Album potom vďaka ťaživej atmosfére publicisti prirovnávali k soundtrackom Maxa Richtera alebo Clinta Mansella.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že živé vystúpenia Apparata znejú ešte silnejšie ako na nahrávkach, zrejme nepochybuje nikto, kto zažil jeho minuloročný koncert s projektom Moderat (pri ktorom sa spája s elektronickým duom Modeselektor) na trenčianskom letisku.

Do Bratislavy dnes príde predstaviť práve svoje nové skladby pre film a divadlo. Zrejme aj tu sa večer stretnú: vojna a mier. 

Marek Hudec

FOTO - APPARAT

Hrana

KONCERT / Stará tržnica, Bratislava

Ešte sme nepočuli všetky skladby od Mareka Brezovského! Jeho Hrana, ktorá vyšla mladému skladateľovi posmrtne, sa stala koncom deväťdesiatych rokov kultovou nahrávkou v slovenskej hudbe. Vznikla na podnet Brezovského kamaráta a producenta Oskara Rózsu, ktorý dokončil piesne skryté v archívoch zosnulého.

Po šestnástich rokoch však hudobníci pripravujú jedenásť nových skladieb a mnohé z nich predstavia na dnešnom koncerte v bratislavskej Starej tržnici. „Marek nám zanechal asi desať kaziet, kde v priebehu posledných rokov života zaznamenával rôzne nápady. Ide o cenný hudobný materiál, originálny a intímny,“ opísal skladby pre SME Rózsa.

SkryťVypnúť reklamu

Texty k hudbe dokončila Marekova sestra Mirka a celý album by mal vyjsť budúci rok. Na pódiu dnes vystúpi s Rózsom aj Martin Valihora, Vlado Šarišský a Marek Minárik.

(mh)

Accattone

KINOTIP/ Kino Lumière, Bratislava 17.00

Pracovať s neprofesionálnymi hercami je vždy pre režiséra veľkou výzvou. Zaväzujúce je to o to viac, keď ide zároveň o režijný debut. Mnohých v roku 1961 šokovalo, keď veľký taliansky umelec a intelektuál Pier Paolo Pasolini zrazu presedlal z literatúry na kinematografiu, prekvapenie sa znásobilo ešte viac, keď do hlavnej úlohy svojho prvého filmu obsadil neherca a bývalého recidivistu Franca Cittiho.

Pasolini vo filme vykreslil drsný život lumpenproletariátu na periférii Ríma, ktorý rozvinul na príbehu povaľača a pasáka Accattoneho. Osud človeka, ktorý síce chcel žiť ľudsky, ale surovosť prostredia mu to nedovoľovala, zaujal aj odborné medzinárodné obecenstvo na benátskom festivale a doteraz patrí k Pasoliniho najsilnejším príbehom.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je Accattone otváracím filmom retrospektívnej prehliadky s názvom Láska a zúrivosť venovanej Pierovi Paolovi Pasolinimu pri príležitosti 40. výročia jeho násilnej smrti 2. novembra 1975.

(mog)

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu