Melos-Étos
FESTIVAL Sobota / Hlavné námestie Bratislava 19.00
Videli ste už hudobníkov hrať na joystickoch? Bratislavské Hlavné námestie bude v sobotu večer obklopené reproduktormi, v jeho strede bude sedieť obecenstvo, ktoré s 3D okuliarmi bude sledovať projekciu na stene Starej radnice.
K tomu sa z pódia bude ozývať hudba vytvorená z tlačidiel a páčok - podľa toho, ako hudobníci pohnú joystickmi, budú sa kompozície zrýchľovať a spomaľovať. Každý z nich bude mať vopred pripravenú vlastnú sadu zvukov.
Ide o projekt Electronic Joystic Orchestra pochádzajúci z francúzskeho hudobného konzervatória, ktorý na námestí vystúpi spolu so skladateľom Sergeom de Laubierom.
Práve tento koncert s názvom 360 otvorí festival súčasnej hudby Melos-Étos. Koná sa každé dva roky a teraz si zvolil radikálny koncept: „Odvážili sme sa vyberať len z hudobných diel, ktoré vznikli po roku 2010. Chceli sme prestať dobiehať minulosť a ukázať súčasnosť,“ hovorí pre SME riaditeľka festivalu Olga Smetanová. Dodáva, že zásadné miesto v hudbe dneška zastáva elektronika a spájanie s vizuálnymi vnemami.
Smetanová upozorňuje divákov tiež na diela kanadskej skladateľky Nicole Lizée, ktorá pracuje napríklad s pasážami z filmov Alfreda Hitchcocka a Quentina Tarantina. Ak si spomínate na slávnu scénu v sprche z hororového Psycha, Lizée pasáž upravuje tak, aby hrdinka v jej príbehu umrieť nemusela.
V hudbe používa aj zvuk písacích strojov či hračiek. Výber z jej diela budete môcť počuť vo štvrtok v bratislavskom klube A4 na Karpatskej. Program je však celý týždeň vyskladaný z hudobných kuriozít: „Veríme, že dokážeme divákom ukázať, ako sa dnes vo svete píše klasická hudba,“ dopĺňa Smetanová.
Úpadok amerického impéria, Invázie barbarov
Divadelná premiéra / Štúdio SND Bratislava sobota 19.00
Stojíme pred úpadkom amerického impéria. Mladícke ideály dávno spľasli, poctivosť je na smiech. Muži neveria v zmysel intelektuálnej činnosti, ktorá ich živí, nechávajú sa napĺňať prelietavými vzťahmi. Ženy útrpne znášajú ich nevery, prípadne sa rozvádzajú alebo robia to isté. Kam sme sa to dostali?

Vo filme Úpadok amerického impéria zaťal v roku 2003 do živého kanadský režisér Denys Arcand. Po sedemnástich rokoch prišiel s pokračovaním Invázia barbarov. Svojich hrdinov v ňom sleduje zostarnutých, zlomených životom, stále však plných vitality. Svet, v ktorom ešte existovala viera v naplnenie ideálov, zastupuje starý profesor histórie, ktorému však už veľa času nezostáva. Leží v nemocnici a napriek protestom dostáva nadštandardnú starostlivosť, ktorú mu syn zabezpečuje podplácaním. Celý život s ním bojoval, považoval ho len za vypočítavého biznismana. Zmení sa jeho pohľad na smrteľnej posteli? Deje sa v západnej civilizácii skutočne to, čo v zanikajúcom Ríme tesne pred inváziou barbarov?
Veľký filmový príbeh, ovenčený prestížnymi cenami a korunovaný Oscarom, prináša v divadelnej adaptácii po prvý raz Slovenské národné divadlo. V réžii Michala Vajdičku sa v hlavnej úlohe predstaví Emil Horváth mladší.
Eva Andrejčáková
Bibliotéka: Misia 13
Beseda / Výstavisko Incheba Bratislava, sobota 16.00
Knižný trh Bibliotéka je miestom, kde sa tradične predá najviac kníh za celý rok. Pre vydavateľov je zároveň príležitosťou predstaviť v záujme predaja aj svoju produkciu. Čo sa týka toho najlepšieho zo slovenskej literatúry smerujúceho do zahraničia, tohtoročným úspechom je kniha, ktorá vyšla v prestížnom univerzitnom britskom vydavateľstve Dedalus.

Antológia súčasných slovenských prozaikov The Dedalus Boook of Slovak Literature zahŕňa prózy vybraných slovenských autorov v anglickom preklade – Martina Kukučína, Jozefa Cígera Hronského, Mila Urbana, Gejzu Vámoša, Dominika Tatarku, Vincenta Šikulu, Dušana Mitanu, Pavla Vilikovského, Václava Pankovčína, Rudolfa Slobodu, Jána Johanidesa, Ballu a Moniky Kompaníkovej.
„Na spolupráci s britským knižným trhom sústredene pracujeme už päť rokov,“ hovorí riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, „dôležitý efekt, ktorý sa po našich stretnutiach prejavil, je ten, že antológia sa nedostáva len na univerzitnú pôdu, ale aj do bežnej distribúcie.“
Knihu dnes na besede v rámci Bibliotéky predstaví zostavovateľ Peter Karpinský v spoločnosti niektorých autorov, prekladateľky Julie Sherwood aj britského vydavateľa Erica Lanea.
Eva Andrejčáková