Silent Rhapsody
Divadlo Astorka, 19.00
Aj divadelná hra, v ktorej nepadne jedno jediné slovo, môže byť silnou výpoveďou. Predstavenie Silent Rhapsody je postavené na pohybovom hereckom prejave a predovšetkým veľmi sugestívnych maskách. S hercami bratislavského divadla Úsmev ho naštudoval taliansky režisér Matteo Destro a diváci ho môžu uvidieť dnes o 19. hodine v divadle Astorka.
Inscenácia vznikla na základe autobiografického príbehu Sisa a Sivý Holub, v ktorom hudobná skladateľka Sisa Michalidesová sugestívne opisuje svoju skúsenosť s ťažkou chorobou a s pobytom v nemocnici. Na hereckom workshope v Taliansku sa stretla s režisérom Matteom Destrom, ktorého jej námet okamžite očaril.
„Prišla za mnou a v jej očiach som zbadal vášeň, videl som, že veľmi chce robiť divadlo, aké robím ja. Prvé, čo sa ma opýtala, bolo: Koľko peňazí chceš za predstavenie?“ opisuje so smiechom Matteo jedno z ich prvých stretnutí.
Matteo, ktorý žije v Toskánsku, absolvoval prestížnu divadelnú školu Jacquesa Lecoqa a podľahol čaru pohybového divadla s použitím masiek. Dokonca, keďže je nielen režisérom a pedagógom, ale aj výtvarníkom, si tieto masky sám vyrába.
„Často ma inšpirujú ľudia v okolí alebo na ulici,“ vysvetľuje Matteo. „Je fascinujúce pozorovať ich, ako sa pohybujú, ako kráčajú. V chôdzi aj vo výraze ich tváre je očividná emócia, príbeh. Niekedy zasa pocítim neodolateľnú chuť vytvoriť masku, tvár, a keď vidím, ako na hercovi ožije, viem, že je to postava, ktorú som si predstavoval.“
Matteo Destro chodieva pravidelne aj na Slovensko a osobitný herecký prejav vyučuje na workshopoch. Podobnú prípravu podstúpili aj herci v predstavení Silent Rhapsody.
„Učili sme sa pod Matteovým vedením, aby každý pohyb a každé gesto mali svoj zmysel. Aj masky v predstavení ožívajú vďaka pohybu hercov na javisku,“ hovorí Sisa Michalidesová, ktorá je tiež autorkou hudby. V predstavení účinkuje aj jej mama, herečka Alena Michalidesová – a aj pre ňu, samozrejme, predstavuje veľmi osobnú a intímnu skúsenosť.
Možno práve preto divadelná hra Silent Rapsody vtiahne divákov do príbehu plného emócií, strachu zo smrti aj nádeje.
Dnešné predstavenie v divadle Astorka bude nepochybne tichým no intenzívnym zážitkom.
Márius Kopcsay
Brahms na Hrade
Hudobná sieň Bratislavského hradu.
Pondelok 9. 11. 2015 o 19.00 hod
Husľové a violončelové sonáty Johannesa Brahmsa sú nádherné romantické diela s príjemnou dávkou pátosu. Práve tie uvedú v rámci jedenásteho koncertu z cyklu Hudobné večery (na Hrade). Interpretovať ich bude huslista Milan Paľo a spolu s dvomi zahraničnými hosťami: bulharským klaviristom Ivom Varbanovom a talianskou klaviristkou Fiammettou Tarli.
„Ivo Varbanov bol mojím spolužiakom počas štúdií na Royal Academy of Music v Londýne, minulý rok sme spolu nahrali pre jeho vydavateľstvo obidve Brahmsove violončelové sonáty. Okrem toho, že - podobne ako jeho manželka Fiammetta Tarli - pôsobí v Londýne ako koncertný klavirista a pedagóg, je tiež excelentným producentom vynikajúceho vína,“ hovorí Jozef Lupták z festivalu Konvegencie, ktorý je dramaturgickým garantom celého cyklu ako súčasti projektu Bratislava Goes Classical.
Dnešný koncert bude pre Luptáka špeciálnym sviatkom aj preto, že Varbanov vystúpi v Bratislave po prekonaní ťažkej choroby.
Zuzana Uličianska
Marťan
Kinotip
Ridley Scoott, tvorca diel Votrelec, Blade Runner, 1492: Dobytie raja a Gladiátor, ktoré navždy zmenili svetový film, prichádza s čistou, priamočiarou zábavou nezaťaženou komplikovanou formou, nejasnými symbolmi či skrytými plánmi a závažnými posolstvami. Príbeh o záchrane amerického astronauta Marka Watneyho rozpráva najmä formou záznamov z hrdinových audiodenníkov. Že je výsledok vydarený, je dané aj tým, že vychádza z úspešného románu. Jeho kvalitou bolo, že bol reálny: vychádzal zo súčasného stavu vedy a techniky a hlavný hrdina vo svojom boji o život využíva improvizované, no skutočne možné postupy. Čaro knihy zároveň tvoril humor. Vyplýva z Watneyho povahy, jeho prostorekého sarkazmu a nezdolného optimizmu. A Matt Damon sa napriek istým pochybnostiam zhostil roly excelentne.
Miloš Ščepka